Jest smaczna, o delikatnie orzechowej nucie i bardzo ładnie prezentuje się na talerzu, jako dodatek do obiadu lub składnik zup czy sałatek. Najwięcej korzystnych dla zdrowia składników odżywczych ma łuskana, niepolerowana i nieobtaczana, ale taką najtrudniej kupić. Kasza pęczak, bo o niej mowa, najczęściej sprzedawana jest w wersji obtaczanej, polerowanej, jako kasza pęczak obtaczana (kujawska). A jak ugotować kaszę pęczak?
Zobacz też: Więcej poradników o gotowaniu
Pęczak łuskany jest kaszą jęczmienną w najmniej przetworzonej formie – to po prostu łuskane ziarna jęczmienia, chociaż najłatwiej dostępna w sklepach wersja, kujawska, jest poddana obtaczaniu i polerowaniu, co pozbawia ją części składników odżywczych. Różny jest czas gotowania pęczaku w zależności od stopnia przetworzenia ziaren. Jak ugotować kaszę pęczak łuskaną i tę poddaną obtaczaniu i polerowaniu? Którą namoczyć na kilka godzin, a której wystarczy płukanie i gotowanie? Wyjaśniam krok po kroku mój sposób na gotowanie kaszy pęczak.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka kaszy jęczmiennej pęczak
- 3 szklanki wody (+ dodatkowa do namoczenia i wypłukania kaszy)
- 1 szczypta soli
- 1-2 łyżki oleju
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
Namaczanie kaszy - opcjonalnie
- Kaszę pęczak łuskaną, zwykłą, zalewam zimną wodą w garnku lub misce (poziom wody trzy razy wyższy od poziomu kaszy) i odstawiam na kilka godzin. Skróci to późniejszy czas gotowania i ułatwi przyswojenie składników odżywczych z kaszy, obniżając poziom zawartego w niej kwasu fitynowego. Kasza pęczak kujawska, obtaczana i polerowana, nie wymaga namaczania.
Płukanie kaszy
- Odcedzam kaszę i opłukuję w kilku zimnych wodach, dopóki nie zniknie osad (wodę z płukania można zostawić np. do gotowania zup).
Gotowanie
- Zalewam kaszę wodą w garnku i zagotowuję, bez przykrycia.
- Zmniejszam ogień (woda ma delikatnie pyrkać), przykrywam i zostawiam do gotowania:- kasza pęczak łuskana, niepolerowana i nieobtaczana: na 45 minut (namoczona kasza) lub 1,5 godziny (nienamoczona kasza),
- kasza pęczak obtaczany (kujawski): na 18 minut.
Nie mieszam w trakcie gotowania. - Zdejmuję garnek z ognia, jeszcze nie mieszam kaszy, zostawiam pod przykryciem na 15 minut. Kasza wchłonie pozostałą wodę i będzie sypka.
- Dodaję 1-2 łyżki oleju i szczyptę soli, mieszam delikatnie i serwuję.
Serio 45-90 minut? Po co tak długo? Moja po 15 minutach jest miękka.
Pęczak kujawski jest gotowy po kilkunastu minutach, pewnie takiego używasz :).
Witam,
dziekuje za pomocne informacje. Czy Kasza pęczak kujawska, obtaczana i polerowana nadaje sie do namoczenia przez cala noc? wiem, ze nie wymaga, ale czy mozna ja dluzej namoczyc? pozdr. Beata