Najprościej przygotować go, rozcieńczając wiśnie w syropie dodatkową, gorącą lub zimną wodą, ale szkoda marnować przygotowywanych specjalnie do deserów przetworów, kiedy kompot z wiśni można zrobić w kilka minut, wzbogacając przy okazji jego smak o opcjonalne dodatki.
Zobacz też: Więcej przepisów na napoje
Kompot z wiśni, dawniej, nie należał do moich ulubionych. Do kwaskowatego, intensywnego smaku tych pysznych owoców trzeba dorosnąć, a ja pokochałam je, próbując połączenia smaku lodów, wiśni w syropie i gorzkiej czekolady w deserze, który pewnego dnia zaserwowała moja mama. I to właśnie do deserów czekoladowych taki kompot pasuje moim zdaniem najlepiej, choć oczywiście nie pogardzę nim również przy niedzielnym, tradycyjnym, domowym obiedzie.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 250 g wiśni (mogą być z pestkami, chociaż lepsze drylowane)
- 1 l wody
- 3-6 łyżek cukru (polecam zastąpić miodem - posłodzić kompot po wystudzeniu, albo cukrem brzozowym (ksylitolem dodanym do gotowania))
- ½ cytryny
- 1 laska wanilii (opcjonalnie; może być pusta w środku)
- 1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Wiśnie zasypuję cukrem i odstawiam na ok. 1 godzinę, żeby puściły sok.
- Zalewam wiśnie wodą i sokiem z cytryny i dokładam skórkę waniliową i/lub miąższ albo cynamon czy skórkę startą z cytryny. Zagotowuję całość.
- Kompot z wiśni można podać od razu po ugotowaniu, na ciepło lub wystudzić i schłodzić w lodówce.
Ja też nigdy nie mogłam przekonać się do wiśni i dalej nie mogę 🙁