Kopytka z papryką to kolejny obiad przygotowany niedużym kosztem. Jeśli przyrządza się je z pozostałych po obiedzie z poprzedniego dnia ziemniaków i upieczonej na zapas papryki, można przygotować całość w ok. 30 minut. Bardzo lubię kopytka za to, że łatwo się je wykrawa z jednego większego rulonu ciasta. Nie trzeba kulać ręcznie, choć oczywiście można nadać im kształt widelcem. To włoski sposób na to, żeby lepiej przylegał do nich podczas serwowania sos. Zobaczcie jak zrobić kopytka z papryką krok po kroku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 900 g ziemniaków (sypkie/mączyste; ugotowane, wystudzone; zmielone w maszynce, przeciśnięte przez prasę do ziemniaków lub dokładnie ugniecione)
- 250 g słodkiej papryki czerwonej (podłużnej) (upieczona, odciśnięta z nadmiaru wody i zmiksowana w blenderze)
- 100 g mąki (typ 00 czyli taka jak do pizzy; mąka włoska o dużej zawartości glutenu)
- 1 łyżeczka soli (szczypta do ciasta, reszta do gotowania)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak ugotować ziemniaki
- Kopytka paprykowe bezglutenowe - zamiast mąki typu 00 wykorzystuję uniwersalną mieszankę bezglutenową najlepszą oraz dosypuję 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. UWAGA: ciasto na kopytka z papryką bez glutenu najlepiej zagniatać z gorących ziemniaków!
Jak zrobić
- Ziemniaki, mąkę, zmiksowaną paprykę i szczyptę soli zagniatam w kulę ciasta.
- Na delikatnie omączonej stolnicy formuję wałki z ciasta, spłaszczam dłońmi.
- Wykrawam kopytka za pomocą noża lub drewnianej łopatki.
- Wrzucam do wrzącej, osolonej wody. Przykrywam. Gotuję do momentu wypłynięcia na powierzchnię.
- Odcedzam i serwuję z oliwą i świeżymi ziołami oraz startym serem lub z ulubionym pesto czy innym sosem.