Nie spodziewałam się, że papryka upieczona w piekarniku ma smak tak bardzo różny od tej surowej lub przysmażanej na oliwie! Słodki smak, miękkość i ta pachnąca, lekko przypalona skórka… Łatwość przyrządzenia faszerowanej papryki i mnogość sposobów na nadzienie może zainspirować do przyrządzenia wielu różnorodnych wariacji tego jakże prostego dania. Ja sięgnęłam do moich ulubionych, włoskich klimatów i… oto papryka z risotto ugotowanym na białym winie.
Zobacz też: Inne przepisy na smaczny obiad
Spróbujcie tego pysznego i prostego dania. Zaskoczy Was smak pieczonej papryki, jeśli wcześniej nie mieliście okazji jej spróbować. Smakuje zupełnie inaczej niż ta podsmażana na patelni, bo podczas pieczenia nabiera cudownej miękkości i słodyczy. Możecie dla kontrastu dodać do nadzienia sok z cytryny lub pomarańczy, jeśli wolicie wyraziste smaki, bo moja papryka z risotto jest raczej łagodna, delikatna. Ciekawa jestem, czy przypadnie Wam do gustu.
Spróbujcie zamienić ryż kaszą, np. gryczaną (niepaloną) lub pęczak, a może jaglaną lub kuskusem? Będzie równie smacznie!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 2 czerwone papryki (duże, dojrzałe)
- 1 szklanka włoskiego ryżu do risotto (o krótkich, grubych ziarnach -> arborio)
- 1 szklanka czerwonego wina
- 1 cebula (średniej wielkości; drobno pokrojona)
- 1 ząbek czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 1 l wywaru warzywnego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła
- tarty parmezan
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak zrobić wywar warzywny
- Jak ugotować risotto
Jak zrobić
- Paprykę myję i okrężnym ruchem noża wycinam gniazda nasienne tak, aby nie uszkodzić całości. Oczyszczam zielony strąk z nasion i zostawiam go do późniejszego przykrycia nadzienia.
- Cebulę i czosnek szklę na oliwie, następnie dokładam suchy ryż i cały czas mieszając czekam, aż stanie się przezroczysty.
- Zalewam czerwonym winem i gotuję na średnim ogniu, najlepiej pod przykryciem.
- Gdy całe wino wsiąknie w ryż, zalewam go wywarem warzywnym (powoli, chochla po chochli, czekając aż stopniowo będzie odparowywać) i zostawiam pod przykryciem na ok. 20 minut, aż ryż całkowicie zmięknie.
- Od czasu do czasu, w trakcie gotowania, można zamieszać ryż.
- Gdy ryż zmięknie, a wywar odparuje, rozprowadzam masło, mieszam i dosypuję tarty parmezan.
- Risottem nadziewam papryki, ugniatając ryż za pomocą np. łyżeczki do herbaty.
- Przykrywam zielonymi strąkami i piekę papryki w piekarniku nagrzanym do 200 °C aż do momentu, gdy zacznie z nich odchodzić skórka.
- Można podawać jako samodzielne danie lub np. z podsmażanymi na oliwie, przyprawionymi paskami kurczaka i sałatką.
Przepis jest moją propozycją w akcji kulinarnej „Uczymy gotować Kasię Cichopek„.