Podpłomyki są pięknym wspomnieniem mojego dzieciństwa. Czas spędzany u babci na wsi i oczekiwanie, kiedy po położeniu na płycie kuchni węglowej kawałków surowego, makaronowego ciasta w końcu będzie można je zjeść. Babcia wykrawała duże prostokąty, które przypiekała z obu stron i podawała nam do przegryzania. Chrupiące, z brązowymi śladami po przypieczeniu, z prószącą się z wierzchu mąką. Przepis na podpłomyki klasyczne jest trochę inny, jednak te babcine były doskonałe i uważam, że koniecznie trzeba o nich wspomnieć.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na przekąski
Dawniej przyrządzano je z ciasta wyrośniętego na zakwasie, które wykładano na dnie pieca chlebowego. W ten sposób sprawdzano, czy piec jest odpowiednio rozgrzany. Ciasto ścinało się i podpiekało, a potem nadawało do zjedzenia.
Przepis na podpłomyki
Można też oczywiście zrobić je bez zakwasu. Wystarczy mieszanka mąki pszennej, wody i soli. Zagniecione ciasto zaparzane, które najpierw leżakowało w folii, jest potem bardzo elastyczne i można formować z niego łatwo placki. Najprościej jest zrobić je na patelni o nieprzywierającej powłoce lub takiej żeliwnej. Tę drugą, ewentualnie, trzeba będzie odrobinę naoliwić.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 150 g mąki (pszenna typ 500-550 lub żytnia typ 500; przesiana)
- ½ szklanki wody (zagotowana)
- 1 szczypta soli
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Mąkę i sól zalewam cienką strużką wrzątku, cały czas mieszając łyżką. Zbieram dokładnie całą mąkę, żeby wszystkie składniki się połączyły.
- Zagniatam ręcznie lub w robocie planetarnym, do uzyskania konsystencji elastycznego ciasta, które odrywa się od dłoni.
- Zawijam ciasto szczelnie w folię i odstawiam na 15-30 minut.
- Dzielę ciasto na 5 równych części i wałkuję, delikatnie podsypując w razie potrzeby minimalną ilością mąki. Placki powinny mieć średnicę ok. 20 cm (będą się nieco kurczyć po rozwałkowaniu).
- Każdy placek zaraz po rozwałkowaniu układam na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce lub patelni żeliwnej, ewentualnie na rozgrzanej płycie. Podpiekam z obu stron tak, żeby na powierzchni utworzyły się większe, brązowe plamki.
Wartości odżywcze
Są doskonałą bazą do przygotowywania śniadań lub kolacji, a także imprezowych przekąsek. Świetnie sprawdzi się na nich praktycznie każdy dodatek. Dawniej serwowano je ze śmietaną, dziś można polać je również jogurtem. To najprostszy sposób ich podania. Twarożek, pasta z warzyw, pesto czy hummus lub guacamole – naprawdę posmakują świetnie ze wszystkim!