Ratatouille – prostota i znakomity smak. Wywodzący się z kuchni francuskiej starter, dodatek do mięsa lub… pyszny, bezmięsny obiad albo kolacja. We Francji podaje się je ze świeżą, ciepłą i chrupiącą bagietką i pasującym do warzyw, delikatnym, lekkim winem.
Przepisów na ratatouille jest równie wiele co na polski bigos. Potrawa nie składa się ze zbyt dużej liczby składników: potrzeba do niej cebuli, cukinii, bakłażana, pomidora i papryki, a dodatkowo, dla nadania jej charakteru, odrobiny czosnku i, obowiązkowo, ziół prowansalskich, które nadadzą jej cudownego smaku. Najlepiej wykorzystać do gotowania zioła suszone, które nie zgorzknieją w trakcie obróbki termicznej.
Zobacz też: Więcej przepisów na dania kuchni francuskiej
Duszę pod przykryciem warzywa i przypominam sobie scenę jednej z moich ulubionych bajek, „Ratatuj”, w której krytyk kulinarny próbuje ugotowanego przez szczura ratatouille i, za sprawą wspomnień przywołanych przez jego smak, przenosi się na chwilę do czasów swojego dzieciństwa. Jest mnóstwo takich potraw, które przenoszą nasze myśli do przeszłości. Są zapachy, które będziemy zawsze pamiętać. Są kolory, które zawsze będą cieszyć nasze oczy. Podróże, które będziemy wspominać do końca świata. Nawet, jeśli są to jedynie, a może aż, podróże kulinarne.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 bakłażan (średni; pokrojony w półksiężyce o grubości ok. 5 mm)
- 2 pomidory (dojrzałe; w ostateczności można zastąpić je dobrymi pomidorami z puszki; pokrojone w kostkę)
- 1 cebula (duża; drobno pokrojona)
- 3 ząbki czosnku (drobno pokrojony albo przeciśnięty przez praskę)
- 1 czerwona papryka (pokrojona w kostkę)
- 1 cukinia (średnia; pokrojona na plasterki o grubości ok. 5 mm)
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 1 łyżeczka bazylii
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Ratatouille smakuje wybornie podane z ciepłą, francuską bagietką.
- Jak pokroić cebulę
Jak zrobić
- Cebulę i czosnek szklimy na oliwie z oliwek (2 łyżki) na dużej, teflonowej patelni.
- Dokładamy cukinię i bakłażana, mieszamy, żeby dokładnie pokryły się oliwą, przykrywamy i dusimy przez ok. 5 minut.
- Dodajemy pomidory i paprykę, mieszamy i smażymy bez przykrycia jeszcze przez 4-5 minut.
- Na koniec posypujemy po wierzchu warzywa ziołami, w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem i delikatnie mieszamy całość. Trzymamy jeszcze chwilę na ogniu i serwujemy.
Wartości odżywcze
Zrobiłam wg Twojego przepisu! Jest rewelacyjne! kupuję 😉 Robię takie danie w różnych wariacjach od lat (czasami z brokułem, często bez bakłażana, itd.) i jest to moja ulubiona potrawa z warzyw, Nazywałam to po prostu gulaszem warzywnym, a nie miałam pojęcia, że to <>. Kulinarna intuicja nieświadomie zaprowadziła mnie do francuskiej kuchni =) Osobiście dodaję większość posiekanego czosnku na koniec, chwil przed zdjęciem z ognia, by jego aromat i ostrość były wyczuwalne. Polecam!
A czy w oryginale nie jest być tak, że plasterki ułożone są jeden przy drugim, na sosie pomidorowym i całość zapiekana w piekarniku? to mieszanie wszystkiego razem w taki gulasz jakoś mi nie pasuje 😉 ale może się mylę
Wersja, którą masz na myśli, nazywa się confit byaldi. Domowe ratatouille francuskie, z tego co mi opowiadała mieszkająca we Francji koleżanka, bywa nawet jeszcze bardziej pociapane.
A papryki ile ?
1 czerwona papryka, dopisałam :).
Pracowałem we Francuskiej restauracji w Londynie i to była moja ulubiona potrawa. Smaczna dosłownie ze wszystkim: ryż, kasza, frytki, na świeżej (jeszcze ciepłej) bagietce… Pamiętam, że kucharz kroił coś podobnego do ogórka a wydaje mi się, że to nic z podanego w tutejszym przepisie. Niemniej chętnie skorzystam.
Podobna do ogórka mogła być mogła być mała, młoda cukinia :). Daj znać jak się udało :).
Wegetariańskie :).
Takie francuskie leczo 🙂
Dzięki piękne :). Nie byłam przekonana co do tego koloru, ale już kilka osób chwaliło tę bluzkę, więc chyba coś w niej jest :).
Będą pasować. Chyba najlepiej, kiedy ugotujesz je osobno, a potem, już zimne, pokroisz w plastry i dodasz na samym końcu, na kilka minut przed zdjęciem potrawy z ognia, żeby się zagrzały od pozostałych, gorących warzyw. Niby w oryginale ziemniaków nie ma, ale eksperymentować nikt nie zabrania :D.
Ja takie coś bardzo lubię jeść z sypkim ryżem, albo czosnkową bagietką. Polecam!
To dzisiaj bedzie na obiad 🙂 Dzieki :))
🙂
też mi brakuje czegoś treściwszego a ziemniaki to też przecież warzywa i moim zdaniem pasują doskonale i jeśli już robić to moim zdaniem bez ziemniaka się nie obędzie ! 😉
A ziemniaki by tam pasowały? Bo brakuje mi tu jakiegoś neutralengo wypełniacza…
Ładnie Ci w tym makijażu, w kolorze bluzki zresztą też:) A danie brzmi smakowicie, chętnie wypróbuję.
Ładny kolor szminki 🙂
Dorota, ratatuj pierwsza klasa! „Wspomnienie minionych wakacji” również – moja Pani pieje z zachwytu. Coś czuję, że częściej będę zaglądał na Twojego bloga 😉
Cieszę się, że smakowało i oczywiście zapraszam ponownie :).