Sernik kajmakowy na zimno to pyszna, letnia wersja klasycznego, pieczonego w piekarniku przysmaku. Przepis na sernik kajmakowy na zimno skomponowałam, pomijając przyrządzenie słodkiej polewy z kajmaku. Nie ma tu też nadmiaru dekoracji. Jest prosto i elegancko. Klasyczna wersja pieczona jest dość mocno słodka. Natomiast tutaj będzie odrobinę mniej cukru. Masa kajmakowa znajduje się jedynie w środku. Dzięki niej krówkowy sernik na zimno z kajmakiem z pewnością zyska charakterystyczny smak i delikatnie beżowy kolor. Zobaczcie jak zrobić sernik kajmakowy bez pieczenia krok po kroku.
Zobacz też: Przepisy na najlepsze ciasta bez pieczenia
To całoroczne ciasto o prostym składzie. Idealnie na upalne dni lata, oczywiście dzięki brakowi konieczności pieczenia w piekarniku. Świetne również jesienią i zimą, bo można je przygotować z łatwo dostępnych składników. Do dekoracji wystarczył mi tym razem krem z bitej śmietany. Całość wykończyłam polewą czekoladową. To bardzo smaczny i elegancki sernik z kajmakiem bez pieczenia. Polecam miłośnikom ciast o głębokim smaku!
Przepis na sernik kajmakowy na zimno
Zależało mi na tym, żeby całość nie była zbyt słodka. Chciałam przełamać kajmakowy smak i kremową masę, umieszczając ją na kruchym spodzie ciasteczkowym. Jego smak podbiły prażone migdały. Z kolei czekoladowa dekoracja na wierzchu to również świetny kontrast dla masy kajmakowej. Jest prosto i elegancko jednocześnie.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Spód
- 250 g ciastek zbożowych
- 100 g migdałów blanszowanych (delikatnie uprażone na suchej patelni)
- 4 łyżki masła (stopione)
Masa serowa
- 1 kg twarogu + ½ szklanki śmietanki kremówki (dwukrotnie zmielony; twaróg i śmietankę można zastąpić twarożkiem sernikowym z wiaderka lub wykorzystać 1 l jogurtu naturalnego albo maślanki)
- 400 g kajmaku
- 6 łyżek żelatyny (można zastąpić żelatyną rybną lub agarem wg przepisu na opakowaniu (ilość potrzebna do zżelowania 1,5 kg masy))
- ½ szklanki gorącej wody
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii (lub miąższ z 1 laski wanilii)
- szczypta soli
Wierzch
- 30 g polewy czekoladowej (gorzka czekolada roztopiona w kąpieli wodnej)
- 60 g kremu z bitej śmietany lub kremu z mascarpone
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Sernik kajmakowy na zimno przechowuje się w lodówce
- Jak zrobić kajmak
- Polewa czekoladowa – przepis
- Jak zrobić krem z mascarpone
- Jak zrobić krem z bitej śmietany i mascarpone
- Jak napełnić rękaw cukierniczy kremem
Jak zrobić
Spód
- Prażone migdały i ciastka mielę razem w blenderze.
- Dno tortownicy wykładam folią aluminiową lub papierem do pieczenia.
- W tortownicy mieszam masło ze zmiksowanymi ciastkami i ugniatam na dnie. Wstawiam do lodówki.
Masa serowa
- Twaróg (o temperaturze pokojowej) ze śmietanką lub gotowy twarożek miksuję z kajmakiem, solą i wanilią, pod koniec wlewając cienką strużką żelatynę dokładnie rozpuszczoną w gorącej wodzie.
- Masę można dodatkowo rozdrobnić za pomocą blendera.
- Przekładam masę do tortownicy na przygotowany wcześniej spód i odstawiam do lodówki do stężenia na ok. 2-3 godziny.Uwaga: do serników na zimno trzeba wykorzystywać szczelne tortownice, a na wszelki wypadek podkładać pod nie miskę lub duży, głęboki talerz.
Wierzch
- Polewam sernik polewą czekoladową i dekoruję kremem.
- Odstawiam na ok. 30 minut do schłodzenia.
Wartości odżywcze
Latem sernik może potrzebować nieco dłuższego czasu tężenia, zwłaszcza w najbardziej upalne dni. Za to jego smak wynagrodzi potem Waszą cierpliwość!
Sernik kajmakowy na zimno przepis
Jako uzupełnienie tego pysznego deseru świetnie sprawdzą się kolorowe owoce. Można udekorować nimi wierzch ciasta lub zaserwować na talerzyku. Polecam kiwi, truskawki, brzoskwinie, maliny, borówki… A może coś jeszcze innego będziecie mieć akurat pod ręką?
Całość pięknie prezentuje się na paterze i talerzyku! Elegancja w odcieniach beżu i brązu. Jeśli natomiast wolicie bogatsze dekoracje, postawcie na prażone orzechy, kawałki czekolady, polewę toffi jako dodatek obok tej czekoladowej… Z pewnością zarówno prostsza, jak i bardziej skomplikowana dekoracja zrobi wrażenie na domownikach i gościach!
Bardzo jestem ciekawa, czy kajmakowy sernik na zimno przypadł Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach! Napiszcie też, jak go udekorowaliście i z czym podaliście.
A gdzie mogę zobaczyć ten przepis?
Pojawi się dziś wieczorem :).