Sernik z burakami to nietypowe ciasto w naturalnie różowym kolorze. Na kruchym spodzie z ciasteczek, polany polewą czekoladową, a potem udekorowany świeżymi malinami oraz miętą. Cieszy oko, prawda? Nie obawiajcie się jednak o jego smak! Buraki nie są wyczuwalne, a całość pozostaje wyjątkowo kremowa dzięki mascarpone. Polecam spróbować upiec taki sernik buraczany, zwłaszcza wczesną jesienią, jeszcze w końcówce sezonu na maliny. Zobaczcie jak zrobić sernik z buraków krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na ciasta
Przygotowywałam przez wszystkie lata prowadzenia bloga wiele serników. Upiekłam również tort red velvet barwiony burakami. Potem był także sernik red velvet. A teraz pora na sernik z burakami. Słodki w smaku, z czekoladą. Przełamany delikatnie kwaskowatymi malinami. Podobny odcień ciasta można byłoby uzyskać dzięki dodatkowi malin do masy, jednak burak barwi ją intensywniej. Najpierw zmiksowany w blenderze, później zneutralizowany sokiem z cytryny dodanej do sera. Spróbujcie!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Spód
- 2 jajka
- 4 łyżki cukru (polecam zastąpić ksylitolem czyli cukrem brzozowym o mniejszej liczbie kalorii i niższym indeksie glikemicznym)
- 1⅓ łyżki gorzkiego kakao (w diecie bezglutenowej należy sprawdzić, czy kakao nie zawiera śladowych ilości glutenu)
- 2⅔ łyżki mąki (pszenna typ 400-450 dla najlepszego efektu wyrośnięcia lub orkiszowa typ 630 dla niższego indeksu glikemicznego; można zastąpić mąką bezglutenową)
- ⅔ łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowo-buraczana
- 500 g twarogu (zmielony dwukrotnie w maszynce o drobnych oczkach)
- 2 buraki (średnie; obrane i zmiksowane w blenderze)
- 4 jajka (białka oddzielone od żółtek)
- 150 g masła (¾ kostki)
- ¾ szklanki cukru
- ½ cytryny (tylko wyciśnięty sok)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Polewa
- 50 g gorzkiej czekolady
- 25 g masła lub śmietanki kremówki
Do dekoracji
- 1 garść malin
- świeża mięta
- 4 łyżki migdałów w płatkach lub słupkach
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Biszkopt czekoladowy ekspresowy bezglutenowy - można upiec z wykorzystaniem mąki bezglutenowej - mieszanki uniwersalnej lub mąki orzechowej, migdałowej czy amarantusowej.
- Sernik idealny - porady co zrobić, żeby nie pękał, nie opadał i miał piękną konsystencję.
Jak zrobić
Spód
- Mąkę przesiewam z kakao i proszkiem do pieczenia.
- Jajka z cukrem ucieram na najwyższych obrotach miksera aż do spienienia.
- Dosypuję mąkę z proszkiem i kakao i mieszam za pomocą widelca, aż do uzyskania dość gęstej, ale lejącej masy bez grudek.
- Przelewam masę do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką/kaszą manną/bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia.
- Wstawiam ciasto do lekko podgrzanego piekarnika nastawionego na temperaturę 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół; można nastawić piekarnik w momencie rozpoczęcia przygotowania biszkoptu). Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C. Piekę przez ok. 20 minut, bez otwierania drzwiczek w czasie pieczenia.Na 5 minut przed końcem pieczenia można uchylić drzwiczki i sprawdzić drewnianym patyczkiem wbitym w środek ciasta, czy masa jest całkowicie upieczona. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5 minutach.
- Upieczone ciasto od razu wyjmuję z piekarnika i studzę w foremce, w temperaturze pokojowej, na kratce, żeby od spodu do tortownicy miało dostęp powietrze.
Masa serowa
- W czasie gdy biszkopt się piecze, przygotowuję masę serową. Ucieram masło z cukrem na najwyższych obrotach miksera na puszysty krem.
- Dodaję stopniowo buraki i twaróg, miksując na niedużych obrotach.
- Wbijam po 1 żółtku, rozmiksowując dokładnie na niedużych obrotach przed dodaniem kolejnego żółtka. Na koniec dolewam sok z cytryny i ekstrakt z wanilii.
- Dosypuję mąkę ziemniaczaną i miksuję jeszcze chwilę.
- Ubijam białka na pianę o miękkich czubkach. Dodaję połowę piany do masy serowej i delikatnie, ostrożnie mieszam.
- Dodaję pozostałą pianę i znów ostrożnie mieszam całość.
- Przelewam masę na upieczony spód.
- Wstawiam sernik buraczany do piekarnika nagrzanego do 200 °C (góra+dół) na 30 minut. Po tym czasie zmniejszam temperaturę do 150 °C i piekę jeszcze przez 60 minut.
- Wyjmuję z piekarnika i studzę na kratce.
Polewa
- Czekoladę rozpuszczam z masłem/śmietanką w kąpieli wodnej.
- Polewam wierzch sernika i czekam, aż polewa zacznie tężeć. Dekoruję migdałami i malinami oraz miętą.
- Odstawiam sernik do lodówki na ok. 2-3 godziny.
Wartości odżywcze
Po przekrojeniu różowy kolor prezentuje się w pełni :).
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak wyszedł Wam i smakował sernik z buraków. Bardzo jestem ciekawa! Może udekorowaliście go w trochę inny sposób?