Śledzie po kaszubsku to przysmak, któremu popularność przywróciły „Kuchenne Rewolucje”. W jednym z odcinków Magda Gessler poleciła je przygotowywać jako przystawkę. Potem zachwalała nie tylko z powodu dobrego smaku, ale możliwości przechowywania w lodówce przez dłuższy czas. A jest co zachwalać, bo gdy przyrządzi się je z dojrzałych, słodkich pomidorów, a sos doprawi ziołami, z pewnością podbiją niejedno serce i podniebienie. Zobaczcie jak zrobić śledzia po kaszubsku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na przekąski
Znam różne receptury na śledzie po kaszubsku. Bazują na keczupie czy koncentracie pomidorowym. To jednak nie moje klimaty. Mój śledzik po kaszubsku oczywiście musi być z sosem ze świeżych pomidorów. Poza sezonem można również wykorzystać sok pomidorowy 100%. Z podsmażoną na maśle cebulą i odrobiną słonecznika, który nada całości chrupkiego akcentu, smakują fantastycznie!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 g śledzi (z solanki; wymoczone przez kilka godzin w mleku lub wodzie; pokrojone na kawałki)
- 2 pomidory (po ok. 100 g; bez pestek, pokrojone w kostkę lub zmiksowane w blenderze; można zastąpić 100 ml soku pomidorowego 100%)
- 2 cebule (średnie; pokrojone w piórka)
- 5 łyżek oleju rzepakowego
- 4 łyżki octu lub soku z cytryny
- 1 łyżeczka suszonego majeranku lub tymianku (można też wykorzystać mieszankę ziół prowansalskich)
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- 2 listki laurowe
- sól, pieprz
- 1 łyżka miodu (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Cebulę szklę na oleju.
- Dodaję pomidory lub sok oraz ocet i przyprawy. Zagotowuję całość.
- Zmniejszam ogień i gotuję jeszcze chwilę, do zgęstnienia sosu.
- Studzę sos i doprawiam miodem.
- W słoju układam warstwowo śledzie, dokładając sos. Odstawiam na 24 godziny do lodówki, do przegryzienia smaków.
Wartości odżywcze
To świetna zakąska do alkoholu oraz przekąska imprezowa na zimno. Można podać je też na śniadanie świąteczne i zjeść z dodatkiem świeżego, chrupiącego chleba. Uwielbiam ten głęboki, pomidorowy smak!
Wyglądają trochę jak ryba po grecku, nieprawdaż?
Bardzo jestem ciekawa, czy śledzie po kaszubsku z sosem pomidorowym przypadną Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak Wam smakowały! A może przyrządzacie je w inny sposób? Napiszcie mi, jakie wykorzystujecie dodatki!