Sos z tahiny, podobnie jak ten z orzeszków ziemnych, jest doskonałym dodatkiem do sałatek oraz kanapek czy grillowanego mięsa, ryb i warzyw. Z połączenia słodkiego i kwaskowatego smaku powstaje świetna mieszanka, która podkreśla to, co najlepsze w serwowanej z nim potrawie. Charakterystyczny smak sezamu uzupełniony miodem, a do tego odrobina musztardy, przypraw i soku z cytryny, który stawia w całości kropkę nad „i”. Zobaczcie jak zrobić sos z tahini krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na sałatki
Bardzo smacznego sosu z tahiny spróbowałam kilka dni temu w restauracji Mandragora w Lublinie. Zaserwowano mi go jako dodatek do sałatki z ogórka, papryki i pomidora, razem z chlebkiem pita. Pyszny i pożywny zestaw! Podpatrzyłam pomysł i odtworzyłam w domu smak. Myślę, że wielu z Was z pewnością posmakuje! I mam dla Was propozycję podstawowego oraz alternatywnego składu.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- ½ szklanki tahini
- ½ szklanki oliwy extra vergine
- 4 łyżki łyżeczki musztardy dijon (można zastąpić 2 ząbkami czosnku drobno posiekanymi oraz 1 łyżeczką rozgniecionych w moździerzu nasion kolendry lub kuminu)
- 4-6 łyżek soku z cytryny (można zastąpić sokiem z limonki lub pomarańczy)
- 2 łyżki miodu (można zastąpić syropem z agawy lub klonowym)
- 2 łyżki lodowatej wody
- 1 łyżeczka soli
- ½ łyżeczki pieprzu (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
Sprzęt
- Blender
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Tahini - przepis
Jak zrobić
- Wszystkie składniki (oprócz pieprzu i lodowatej wody) umieszczam w miseczce lub blenderze i ubijam do połączenia składników.
- Gdy składniki się połączą, stopniowo, po 1 łyżeczce, dolewam lodowatą wodę, cały czas ubijając, do uzyskania pożądanej konsystencji i gęstości. Na koniec doprawiam pieprzem.
Wartości odżywcze
Alternatywny skład jest jeszcze ciekawszy od bazowej receptury. Przynajmniej według mnie ;). Koniecznie spróbujcie, jeśli lubicie korzenne, mocniejsze smaki. Kto przygotuje?
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, bo bardzo jestem ciekawa, jak smakował Wam ten sos. Do czego go podaliście i którą wersję składu wybraliście?