Jesienny czas upływa mi pod znakiem wypieków. Wykorzystuję ostatnie śliwki i maliny, namiętnie kupuję gruszki i jabłka. Tak bardzo chcę zatrzymać ostatnie promienie słońca, chociaż za oknem już dawno pożółkły liście, a poranne mgły o poranku coraz częściej spowijają pobliskie pola. Jesień to czas pieczenia szarlotki i jabłecznika, a wczoraj, po raz pierwszy, przygotowałam nieco inne ciasto z jabłkami. Szarlotka z budyniem, o połowę mniej jabłek niż w mojej klasycznej, a warstwa budyniowa, zamiast kruszonką, przykryta jest utartym na tarce o grubych oczkach, kruchym ciastem. Tym razem w wersji bez jajek – będzie ogromną niespodzianką dla uczulonych dzieciaków mojej koleżanki, do której wreszcie, po powrocie z USA, uda mi się dotrzeć z wizytą.
Zobacz też: Więcej pomysłów na pyszne ciasta
Niewiele brakowało do klęski kulinarnej. W trakcie filmowania bez przerwy wariowało słońce za oknem, mleko wykipiało, zalewając jeden z palników, jabłka niemal się przypaliły, a moja bluzka uległa wielokrotnemu poplamieniu, również w trakcie próbowania masy jabłkowej prosto z patelni. Ostatecznie ciasto wylądowało w piekarniku, a ja czuwałam, siedząc przy drzwiczkach i rozkoszując się widokiem i aromatem wydobywającym się przez szczelinę zza szklanych drzwiczek.
Moja szarlotka z budyniem bardzo mocno pachnie cynamonem. Właściwie od wczoraj mocno nim pachnie cały mój dom – przepadłam wiele lat temu, próbując cynamonu po raz pierwszy u mojej babci i najchętniej sypałabym go do wszystkich konfitur, zup mlecznych… jak ten marynarz od pieprzu z „Morskich opowieści” :). Możecie zmniejszyć ilość przypraw o połowę, wtedy masa jabłkowa będzie nieco jaśniejsza. Warto pomyśleć o dodaniu do niej orzechów lub migdałów w płatkach albo słupkach czy rodzynek – świetnie wzbogacają smak szarlotki i jej konsystencję, zwłaszcza że zarówno warstwa jabłek jak i budyń są delikatne i kremowe, więc przyda się tu coś „na ząb”. Ciekawa jestem na które dodatki się zdecydujecie. Piszcie w komentarzach :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Kruche ciasto
- 1½ szklanki mąki (pszenna tortowa, typ 400-450 lub orkiszowa, typ 630 - ma niższy indeks glikemiczny)
- 100 g masła (½ kostki)
- 2 łyżeczki cukru pudru (najlepiej wykorzystać cukier puder ze zmiksowanego ksylitolu czyli cukru brzozowego)
- ½ szklanki bardzo zimnej wody
Masa jabłkowa
- 3-4 winne jabłka (obrane, bez ogryzków, pokrojone na ćwiartki, następnie na plasterki)
- ½ szklanki cukru (najlepiej wykorzystać cukier brzozowy czyli ksylitol)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- ½ opakowania przyprawy do jabłecznika lub domowa mieszanka: 1 łyżka cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, 2 roztłuczone goździki (13 g)
Budyń
- 500 ml mleka
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (10 g lub miąższ z ½ laski wanilii)
- 1-2 łyżki cukru lub cukru waniliowego (jeśli nie dodajemy cukru z wanilią z torebki lub miąższu z laski waniliowej)
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić kruche ciasto
- Jak zrobić budyń
- Jak zrobić cukier waniliowy
Jak zrobić
Kruche ciasto
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 220 °C (góra + dół) lub 200 °C (termoobieg).
- Mąkę i cukier puder siekam w misce z masłem, następnie dodaję stopniowo wodę i jak najszybciej zagniatam ciasto. Można też wymieszać składniki na ciasto mikserem z końcówkami-świderkami, a dopiero na sam koniec ugnieść je ręcznie.
- ⅓ ciasta odstawiam do lodówki, pozostałe rozwałkowuję, podsypując mąką, do grubości ok. 5 mm i wylepiam dno i bok tortownicy wysmarowanej masłem.
- Dno i bok ciasta nakłuwam gęsto widelcem.
- Zapiekam ciasto w piekarniku przez 10 minut.
Masa jabłkowa
- Jabłka z cukrem podgrzewam, a gdy cukier się rozpuści, zagotowuję. Zmniejszam ogień, dodaję mąkę ziemniaczaną i dokładnie, energicznie mieszam. Zgęstniałą masę odstawiam do lekkiego przestudzenia.
Budyń
- W 1 szklance mleka rozpuszczam cukier z wanilią, dodaję mąki i energicznie mieszam, rozcierając ewentualne grudki.
- Pozostałe mleko zagotowuję. Zmniejszam ogień, dodaję masę mleczno-mączną i gotuję do zgęstnienia, energicznie mieszając.
Składanie ciasta
- Na podpieczony spód wykładam masę jabłkową, wyrównując jej powierzchnię i dokładnie dociskając.
- Na masę jabłkową wykładam budyń, wyrównując powierzchnię.
- Na budyń ucieram pozostałe, schłodzone kruche ciasto, na tarce o grubych oczkach. Można też rozwałkować je i wyłożyć na wierzch, nacinając środek (dzięki temu nie będzie się unosić podczas pieczenia).
Pieczenie
- Wstawiam ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 °C (góra + dół) lub 160 °C (termoobieg) i piekę przez ok. 50 minut. Gdyby wierzch zbyt szybko się rumienił, przykrywam papierem do pieczenia lub folią aluminiową.
- Szarlotkę z budyniem można serwować od razu po upieczeniu, na ciepło lub wystudzić i odstawić do lodówki – wtedy masa budyniowa stężeje i ciasto będzie lepiej wyglądać po pokrojeniu.
Cześć
Bardzo mnie zaintrygowała ta szarlotka i chciałabym ją wypróbować ale mam w domu tylko duże tortownice. Czy mogłabyś podać składniki na tortownicę 28 cm, proszę?
oj oj trzeba odświeżyć karnet na siłowni ;P
Bardzo lubię twojego bloga i twoje filmy. Często coś upiekę lub ugotuję czerpiąc inspirację od Ciebie. Jednak strasznie się męczę jak patrzę na Ciebie, ciagle zgarbioną nad tym stołem. Zdecyowanie powinien być on ciut wyższy. Twój kark i ramiona bedą Ci bardzo wdzięczne. Chyba, że jest Ci wygodnie, to przepraszam za wymądrzanie się. Serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję, Marzeno! To jest zwykły stół, którego wysokość pasuje do zwykłych krzeseł, więc nie widzę możliwości, a tym bardziej sensu, podwyższenia go :).
Skoro tak twierdzisz to chyba nigdy nie widziałaś grubej kobiety.
Dzięki za odpowiedz 😉
Współpracowałam w zeszłym roku z Makro, jest kilka filmów z udziałem tej marki na moim kanale. I będzie jeszcze jeden, zaległy, o kieliszkach do alkoholu :).
Mam dość dziwne pytanie, czy współpracujesz z makro albo inną marką sklepową coś mi się obiło o uszy ale nie jestem pewien ?
Pozdrawiam
Szarlotka z budyniem (Custard cream&Apple)…. Twoj przepis bedzie bedzie pomocny. Dziekujemy(ありがとう) ^ ^ ♪
To nie jest klasyczna wyspa kuchenna tylko zwykły stół, więc wyżej być nie może :).
Nie, nie jestem. Jestem po prostu gruba.
bardzo przepraszam za ciekawość, ale czy jest Pani w ciąży?
przy wkładaniu ciasta do lodówki chyba widziałam wystający brzuszek 😀
strasznie nisko ma pani ten blat, musza pania plecy bolec:( przepis super!
Upiekłam, polecam – pyyyszności
Dziwny ten budyń, taki bez jajek… ale to pewnie z zamysłem o cieście dla alergików. Jabłka wyglądają apetycznie, ja zawsze do prażenia dodaję jeszcze miód, jak są bardzo kwaśne,
A tak z ciekawości muszę zapytać, czy jesteś w stanie błogosławionym czy to kilka nadprogramowych kilogramów? Przepraszam jeżeli uraziłąm. Pozdrawiam cieplutko:-)
Do budyniu można dodać żółtka, a pod listą składników jest link do zbiorczego poradnika o różnych budyniach, do wyboru, do koloru :). Co do pytania o stan błogosławiony – nie, nie jestem. Jestem po prostu gruba.
Do tej pory znałam tylko budyń z jajkami, jeżeli chodzi o domowy. Spróbowałam tego i muszę powiedzieć że naprawdę dobry. Chyba nawet się na niego przerzucę, bo jakby nie było jest tańszy 😀 Przepraszam za komentarz ws. kilogramów. Nie jesteś gruba, a jak mój mąż mówi :kochanego ciała nigdy za wiele. Dzisiaj na niedzielny deserek szarlotka. Mmmm pycha!.
Pozdrawiam cieplutko 🙂
mniam ;D jak ja kiedyś lubiłam taką szarlotkę z budyniem ;D
cudnie wygląda, zwłaszcza to jabłkowe nadzienie! musze koniecznie wypróbowac ten przepis
mmm pycha….
Pyszna, pachnąca cynamonem szarlotka z budyniem. A może wolicie klasyczną?
#food #przepis #ciasto
Brzmi i wygląda smakowicie 🙂 Poproszę przepis 🙂
Już jest :).