Z okazji imprez urodzinowych w moim domu rodzinnym przewijały się dwa smaki tortów. Klasyczny, jasny biszkopt z kremem maślanym, rumem i orzechami oraz tort kakaowy były znakiem rozpoznawczym naszych urodzin, a ja, razem z mamą dzielnie dekorowałam je za pomocą szprycy, czekając niecierpliwie na końcówki miksera i miskę, których „czyszczenie” z kremu było (i niestety pozostaje do dziś) moją ulubioną czynnością, nagrodą za dobrze wykonaną pracę w domowej cukierni.
Zobacz też: Więcej przepisów i pomysłów na najlepsze torty
Tort kakaowy można przygotować z tego samego biszkoptu co tort czekoladowy. Jest lekki i puszysty, a różnica, moim zdaniem, tkwi właśnie w ciężkości i bogactwie smaku. Czekolada zawiera kakao i trudno jednoznacznie stwierdzić, co w smaku jest czekoladowe, a co kakaowe. Dla mnie kakao to nieco mniej głęboki smak i jaśniejszy kolor ciasta, masy czy polewy. Kojarzy mi się z puszystą pianką, a gdy pomyślę o czekoladzie, widzę płynną, gęstą, lejącą masę. Dlatego właśnie ten tort nazywamy z mamą kakaowym, a na czekoladowy jeszcze przyjdzie pora :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Biszkopt kakaowy
- 6 jajek (żółtka i białka osobno)
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki soku z cytryny
- 8 łyżek cukru (można zastąpić ksylitolem czyli cukrem brzozowym)
- 10 łyżek mąki (najlepsza puszystość: mąka tortowa typ 400-450; najniższy indeks glikemiczny: mąka orkiszowa typ 630-700)
Masa z bitej śmietany i kakao
- ½ l śmietanki kremówki 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka żelatyny
Do nasączenia
- syrop brzoskwiniowy z puszki
Dodatkowo
- kilka brzoskwiń z puszki (pokrojone w niewielką kostkę)
- kilka kostek gorzkiej czekolady (starta na tarce o grubych oczkach)
- kostek białej czekolady (starta na tarce o grubych oczkach)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Bita śmietana - przepis
- Piana z białek - jak ubić
- Biszkopt czekoladowy - jak zrobić
Jak zrobić
Masa na biszkopt
- Żółtka ucieram z cukrem na gładko, niemal do białości, na najwyższych obrotach miksera.
- Do utartych żółtek dodaję mąkę i kakao oraz 1,5 łyżki soku z cytryny, mieszam całość mikserem na średnich obrotach.
- Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywną pianę. W trakcie miksowania, w momencie gdy piana zacznie bieleć, dodaję pół łyżki soku z cytryny.
- Połowę białek dodaję do masy żółtkowej, delikatnie, ale w miarę szybko mieszając za pomocą łyżki. Czynność powtarzam z drugą połową białek.
Pieczenie biszkoptu
- Masę od razu przekładam do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, mąką lub kaszą manną albo wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół). Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C.W czasie pieczenia nie otwieram piekarnika!
Czas pieczenia biszkoptu to ok. 60 minut. Po 55 minutach można uchylić drzwiczki i sprawdzić czy ciasto nie jest w środku surowe, wbijając w środek drewniany patyczek. Jeśli patyczek po wyjęciu z ciasta jest suchy, można od razu wyjąć tortownicę z piekarnika. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5-10 minutach. - Gotowy biszkopt od razu wyjmuję z piekarnika. Po wyjęciu, razem z blaszką, można upuścić z wysokości ok. 30 cm (tzw. rzucanie biszkoptem), dzięki czemu zablokują się w nim pęcherzyki powietrza i mocno nie opadnie.
- Biszkopt studzę w tortownicy odwróconej do góry dnem, ustawionej na kratce z piekarnika położonej na stole lub kuchennym blacie, albo na „konstrukcji” z dwóch kubków jednakowej wielkości, o które można oprzeć brzegi tortownicy.
- Całkowicie wystudzony biszkopt wyjmuję z tortownicy i kroję za pomocą noża do ciast (ostrze z ząbkami), specjalnego noża strunowego do biszkoptów lub żyłki.
Masa
- Śmietankę kremówkę ubijam na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder i kakao oraz żelatynę rozpuszczoną dokładnie w kilku łyżkach gorącej (ale nie wrzącej!) wody.
Składanie tortu
- Przekrawam ciasto na 3 krążki, układam na paterze pierwszy krążek, nasączam sokiem z brzoskwiń (można dodać spirytus lub likier).
- Na nasączony krążek układam pokrojone w drobną kostkę brzoskwinie i przykrywam masą. Nakładam następny krążek, nasączam sokiem, smaruję masą i nakładam ostatni krążek, również nasączając i smarując masą.
- Po wierzchu posypuję całość utartą czekoladą.
- Wstawiam tort kakaowy do lodówki i schładzam przez ok. 2 godziny.
Tort kakaowy ma delikatny smak. Polecam w szczególności tym osobom, które nie lubią przesłodzonych, mocno lukrowanych tortów.
Tort wykonała moja mama. Tato palcem wypisał swój wiek ;). Kto zgadnie, ile skończył lat?
czy zamiast bitej śmietany może być ubita 30% lub 36%?
Tak :).
jaka powinna byc srednica tortownicy?
Hej,
mam małe pytanie czy na pewno temperatura w jakiej należy piec ten biszkopt to 110 st. C??
Agnieszko, piekarnik mojej mamy piecze dość mocno, zwłaszcza z termoobiegiem. Upiecz biszkopt w temperaturze sprawdzonej dla Twojego piekarnika :).
Tak też zrobiłam 🙂 u mnie była to temp. 180 st.C. Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Wygląda na 55.
To znaczy napis, nie Twój Tato 🙂
a nie 54? 😛
Koniecznie muszę upiec taki tort wygląda super i na pewno tak smakuje 😀