Hiszpańska tortilla z ziemniakami różni się pod każdym niemal względem od meksykańskiego pszennego placka. Wspólny jest chyba tylko ich okrągły kształt. O wiele więcej ma wspólnego z tortillą jajeczną czyli smażonym omletem, który można spotkać w kuchni hiszpańskiej i np. kubańskiej. Tortilla española, nazywana też tortilla de patatas, usmażona z grubo startych ziemniaków z dodatkiem jajek, jest sycącym śniadaniem lub kolacją, a nawet obiadem, zwłaszcza gdy zaserwuje się ją np. z mięsnymi czy warzywnymi dodatkami.
Zobacz też: Więcej przepisów kuchni hiszpańskiej
Kilka razy podchodziłam do jej usmażenia, ciągle ponosząc klęskę z powodu złej powłoki patelni. Przyda się ceramiczna lub teflonowa nieprzywierająca, albo mnóstwo tłuszczu na stalowej lub żeliwnej patelni… Wybieram ceramiczną, choć tłuszcz i tak być musi, żeby ziemniaki ładnie się podsmażyły. Dzięki nieprzywierającej powłoce tortilla ziemniaczana może być dziś, na szczęście, o wiele mniej tłusta niż jej klasyczna wersja z dawnych lat.
Tortilla chłopska z ziemniakami i boczkiem
Znana z literatury – kto czytał Don Kichota? Tortilla po chłopsku jest ulubioną potrawą jednego z bohaterów, Sancho Pansy. Przesmażona na boczku cebula, następnie dodane ziemniaki i całość zalana rozkłóconymi jajkami. Ciekawa jestem, czy znajdą się ochotnicy do jej przygotowania?
Tortilla z ziemniakami na wiele sposobów
Jest mnóstwo wersji tej potrawy. Tortilla z ziemniakami może być wzbogacona o cebulę, grzyby, suszone lub świeże pomidory, mięso, wędliny, oliwki… Ale u mnie króluje prosty skład :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 3 jajka (duże, najlepszej jakości; z wolnego wybiegu, tzw. „dwójki” lub lepsze, najlepiej od babci ze wsi i jej szczęśliwych kur :))
- 300 g ziemniaków (najlepiej nieduże; obrane, umyte i osuszone, pokrojone w półksiężyce lub starte na tarce o grubych oczkach)
- 1 cebula (mała; pokrojona drobno lub w piórka)
- 200 ml oliwy z oliwek extra vergine o niskiej kwasowości (można zastąpić innym tłuszczem o wysokiej temperaturze dymienia)
- sól, pieprz
- szczypiorek lub natka pietruszki do dekoracji (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Rozgrzewam oliwę na wysokiej patelni (o średnicy 20 cm), o nieprzywierającej powłoce.
- Ziemniaki i cebulę wrzucam do rozgrzanej oliwy, która powinna całkowicie je przykryć. Smażę na średnim ogniu przez ok. 15 minut. Co kilka minut mieszam i ewentualnie reguluję płomień, żeby całość się nie przypaliła.
- Odcedzam warzywa z tłuszczu i odstawiam do przestudzenia.Część tłuszczu z patelni można odlać i zostawić cienką warstwę, ok. 0,5 cm. Jeśli patelnia nie ma nieprzywierającej powłoki, całość tłuszczu musi na niej zostać.
- Jajka rozkłócam widelcem lub trzepaczką w wysokiej misce, wprowadzając do nich jak najwięcej powietrza, żeby tortilla nabrała odrobinę puszystości.
- Dodaję do masy jajecznej przestudzone warzywa, doprawiam solą i pieprzem. Dokładnie mieszam.
- Na średnim ogniu, na średniej wielkości palniku, smażę przez ok. 15 minut masę wylaną na natłuszczoną patelnię. Gdy masa jest prawie całkowicie ścięta, staram się poruszyć tortillą i oderwać ją od dna i boków patelni.
- Przykrywam patelnię dużym talerzem lub drugą, nieco większą i lekko natłuszczoną patelnią. Podnoszę znad ognia. Sprawnym, szybkim ruchem obracam spodem do góry, przytrzymując jedną dłonią patelnię z tortillą, a drugą talerz/drugą patelnię.
- Omlet zsuwam z patelni na talerz i przekładam ponownie na patelnię. Jeśli przykrywałam drugą patelnią, stawiam ją po prostu na palnik.
- Dosmażam tortillę jeszcze przez ok. 5 minut.
- Serwuję posypaną szczypiorkiem lub natką pietruszki, pokrojoną w trójkąty (na śniadanie lub kolację) albo w grubą kostkę (gdy jest podawana jako przekąska dla kilku osób).
Wartości odżywcze
Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy skorzystaliście z klasycznego przepisu, czy może dorzuciliście jakieś dodatki!
Ciekawa jestem, co Wam wyszło i jak smakowało :).