Zapiekanka z brokułami to kolejna wegetariańska propozycja, w której, obok zielonych różyczek brokułowych, wykorzystałam też ziemniaki, cebulę, czosnek, por i marchewkę. Całość upiekłam w śmietankowo-jajecznym sosie i doprawiłam serem pleśniowym. To doskonała zapiekanka z brokułem na obiad lub kolację, w dodatku bez mięsa. Zobaczcie jak zrobić zapiekankę z brokułem krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy wegetariańskie
Dzięki różnorodnym składnikom zapiekanka z brokułem jest kolorowa i apetycznie wygląda, a do tego pięknie pachnie! To dzięki dodatkowi ziół lub korzennych przypraw oraz cytryny, ale nie tylko. Cebula z porem i pleśniowy ser również gwarantują intensywność smaków całego dania. Mogłoby się wydawać, że to wszystko pozornie do siebie nie pasuje, ale nic bardziej mylnego. Z pewnością warto się pokusić i spróbować! Wszystkie smaki świetnie się uzupełniają. Zapiekanka z brokułami to wyjątkowo ciekawe, a nietrudne do zrobienia danie!
Przypomniała mi się jej wersja próbowana w paryskiej restauracji. Podano mi ją w foremce, w której wcześniej była zapiekana. Pamiętam miękkość warzyw, aromat przypraw i pyszny, śmietankowy sos. Musiałam odtworzyć tamten smak i udało mi się :). Taka zapiekanka z brokuła wymaga blanszowania brokułowych różyczek, żeby potem nie spaliły się w trakcie pieczenia. Pozostałe warzywa zmiękną w śmietankowym sosie. Będzie smaczna zarówno z dodatkiem korzennych przypraw, jak i ziół.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 g ziemniaków (obrane; pokrojone w plastry o szerokości ok. 3-5 mm)
- 300 g brokuła (tylko różyczki, bez twardych trzonków; blanszowany przez 1 minutę we wrzątku)
- 200 g marchewki (obrana; pokrojona na plasterki o grubości ok. 3-4 mm)
- 1 cebula (duża; drobno posiekana)
- 1 por (tylko biała część; pokrojony w talarki)
- 2-4 ząbki czosnku (pokrojony w cienkie plasterki)
- 2 szklanki słodkiej śmietanki do zup i sosów (18% tłuszczu; można zastąpić mieszanką „pół na pół” śmietanki kremówki 30-36% oraz mleka)
- 1 jajko (lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej)
- 50 g sera gorgonzola lub lazur (można zastąpić innym serem z niebieską/zieloną pleśnią w środku)
- 2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego (do smażenia)
- 1 łyżeczka mieszanki cynamonu i gałki muszkatołowej (lub 3 łyżki tymianku lub mieszanki ziół prowansalskich)
- 1 łyżeczka skórki startej z cytryny lub posiekanego drobno imbiru (opcjonalnie; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona wrzątkiem)
- 1 łyżka bazylii (posiekana; można zastąpić innymi świeżymi ziołami, np. natką pietruszki, oregano, tymiankiem lub szałwią)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak wybrać tłuszcz do smażenia
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 200 °C.
- Smaruję dno i boki naczynia żaroodpornego oliwą/olejem.
- Cebulę z czosnkiem oraz porem szklę na oliwie na patelni, na niedużym ogniu. Warzywa powinny zmięknąć.
- Cynamon, gałkę muszkatołową i skórkę z cytryny/imbir mieszam ze śmietanką i jajkiem/mąką ziemniaczaną (rozcieram grudki). Doprawiam pieprzem i odrobiną soli.
- Na dnie naczynia żaroodpornego układam ziemniaki, przekładając każdą warstwę niewielką ilością cebuli z czosnkiem i porem oraz posypując różyczkami brokuła, marchewką i tymiankiem. Ostatnią warstwą jest brokuł z marchewką.
- Zalewam całość śmietanką i przykrywam.
- Wstawiam do piekarnika na ok. 45-60 minut. ziemniaki powinny zmięknąć.
- Odkrywam naczynie, wyłączam piekarnik i posypuję zapiekankę kawałkami sera pleśniowego.
- Zostawiam odkrytą zapiekankę w piekarniku na 15 minut, do roztopienia sera.
- Serwuję z dodatkiem świeżych ziół na wierzchu.
Wartości odżywcze
Polecam ją upiec późnym latem lub wczesną jesienią albo na zimowy wieczór, kiedy dom przyjemnie rozgrzeje ciepło piekarnika, a zapach pieczonych warzyw rozejdzie się po całej kuchni. Jeszcze trochę lata przed nami, ale te chłodne wieczory wróżą, że potrawy z piekarnika coraz częściej będą się pojawiać w mojej kuchni.
Jeśli nie marchewka, to może papryka? Sprawdziłaby się też dynia albo batat. Piękne dopasowanie kolorystyczne i smakowe :).
Bardzo jestem ciekawa, czy moja zapiekanka z brokułem przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach!
Hej. Jaki będzie czas pieczenia jeśli chciałabym użyć już ugotowanych ziemniaków? Mam trochę i chce je wykorzystać.
Jeśli to mniejszy piekarnik, to wystarczy jej 30 minut. W większym trzymałabym 40 minut, żeby pozostałe warzywa też miały szansę się dopiec.