Do dekoracji lodów czy deserów, np. creme brulee, gdzie przygotowuje się go w najprostszy sposób: podpalając cukier za pomocą palnika lub zapiekając na najwyższej półce piekarnika. Kluczowy składnik creme caramel – słodki, złocisty karmel z cukru i wody. Wyjątkowo prosta receptura, jednak jego przygotowanie wymaga odrobiny wprawy i sporo cierpliwości: karmel łatwo przypalić lub, niechcący, skrystalizować.
Zobacz też: Przepisy na najlepsze, słodkie desery
Kiedy przechadzam się po mieście, chętnie odwiedzam cukiernie. Mój wzrok cieszy widok pięknych dekoracji ciast i deserów. Odpowiednio gęsty karmel, wylany na papier do pieczenia i schłodzony w lodówce, może być rewelacyjnym dodatkiem do różnego rodzaju słodkości. Spróbujcie w domu, jeśli macie już za sobą próby roztapiania cukru i przygotowywania karmelu, rozlać go w fantazyjne esy-floresy. To odrobinę trudniejsze niż dekorowanie za pomocą polewy z czekolady, ale w końcu ćwiczenie czyni mistrza!
Przy odrobinie doświadczenia, zachowując ostrożność (jest gorący i niezwykle łatwo się nim poparzyć – zwłaszcza gdy macie, podobnie jak ja, ten okropny nawyk próbowania wszystkiego w trakcie przygotowywania), można przygotować piękny, gęsty, słodki karmel z cukru i wody, na dwa sposoby.
Karmel – słodka pokusa
Na suchej patelni, na dużym ogniu, wystarczy mocno podgrzać cukier (na 300 g cukru (1½ szklanki) przypada 125 ml (½ szklanki) wrzątku), do jego roztopienia i zezłocenia, a następnie dolać wrzątek, cały czas mieszając i zagotowując całość, po czym od razu zdejmując z ognia. Po wystudzeniu taki karmel można przelać do słoika czy butelki i wykorzystywać do barwienia (i słodzenia) ciast, mas, lukrów czy sosów.
Można też przygotować karmel, zagotowując syrop cukrowy aż do zezłocenia:
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 150 g cukru (¾ szklanki)
- 250 ml wody (1 szklanka)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jeśli karmel trzymaliśmy na ogniu zbyt długo i wszystko wskazuje na to, że może być przypalony, zaraz po zdjęciu go z ognia można rozrzedzić go wodą, wlewaną ostrożnie, powoli i bardzo cienką strużką, przy jednoczesnym, intensywnym mieszaniu łyżką.
- Po zanurzeniu łyżki w gotującym karmelu i wyjęciu jej z garnka trzeba ją wymienić na inną, całkowicie czystą. Włożenie do garnka tej samej łyżki może spowodować krystalizację karmelu.
Jak zrobić
- Cukier rozpuszczamy w wodzie, w garnku. Zagotowujemy całość.
- Gotujemy na dużym ogniu tak długo, aż syrop zgęstnieje i zacznie zmieniać kolor.
- W trakcie gotowania, za pomocą wilgotnego, silikonowego pędzelka, usuwamy krople syropu ze ścianek garnka (zapobiegnie to ich przypalaniu i skrystalizowaniu karmelu).
- Kiedy syrop zacznie zmieniać kolor, od razu zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy. Jeśli kolor ciemnieje zbyt szybko, można ochłodzić karmel, skrapiając go kroplami wody z pędzelka.
- Pod wpływem działania ciepła utrzymywanego przez garnek karmel uzyska odpowiednią gęstość.
- Gorącym karmelem dekorujemy ciasto lub ciasteczka czy desery i odstawiamy do schłodzenia i utwardzenia.Karmel jest też doskonałą dekoracją talerzyków deserowych.
Można również wylać go na papier do pieczenia, tworząc, za pomocą łyżki, fantazyjne wzory. Po schłodzeniu i utwardzeniu można wykorzystać takie karmelowe wzorki do dekoracji deserów.
Wartości odżywcze
Chciałam zrobić butelkę z karmelu na tort proszę o radę jak to zrobić.