Dawno nie było porządnego kawałka mięcha na tym blogu ;). Chiński gulasz wołowy, a właściwie gulasz inspirowany kuchnią chińską. Z dodatkiem warzyw, w sosie, świetnie smakuje jako samodzielne danie lub towarzysz miseczki ryżu. Doskonałe danie jesienno-zimowe, kiedy organizm potrzebuje się rozgrzać, a ciało zużywa dodatkowe kalorie na walkę z niskimi temperaturami.
Zobacz też: Więcej pomysłów na dania jednogarnkowe i inne przepisy kuchni chińskiej
Mój chiński gulasz wołowy jest pożywny i pięknie pachnie. Mięso w połączeniu z fasolą i warzywami zapewniają mu niski indeks glikemiczny. Dzięki temu uczucie sytości po zjedzeniu jednej porcji będzie utrzymywało się bardzo długo. Pamiętajcie o tym, że delikatna wołowina, taka jak polędwica, nie może być duszona zbyt długo, bo stwardnieje. Z kolei mięso wołowe z udźca czy innych części ściśle powiązanych z ruchem będzie twardsze na początku, a dopiero po 1-2 godzinach duszenia odpowiednio zmięknie.

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 400 g wołowiny krzyżowej lub polędwicy (pokrojona w grubą kostkę o boku ok. 2 cm lub w paski)
- ½ kubka wywaru wołowego (opcjonalnie można zastąpić wywarem warzywnym)
- 1 czerwona papryka (mała, pokrojona w kostkę)
- 1 zielona papryka (mała, pokrojona w kostkę)
- 2 łyżeczki mąki kukurydzianej (a jeszcze lepiej - skrobi kukurydzianej, która świetnie zagęści sos)
- ½ puszki czarnej fasoli (do nabycia w hipermarkecie, na półce z azjatycką żywnością; ewentualnie można ją zastąpić czerwoną fasolką, która jednak różni się nieco smakiem i wielkością; fasolę można dodać całą lub wcześniej dokładnie ugnieść widelcem)
- 1 cebula (pokrojona w ósemki)
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 1 łyżeczka czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 2 łyżki oleju
- 1 szczypta czarnego pieprzu (świeżo zmielony)
- 1 łyżeczka cukru (najlepszy będzie cukier brzozowy (ksylitol, można też wykorzystać miód, syrop z agawy lub zwykły cukier brązowy czy biały))
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić wywar warzywny
Jak zrobić
- Mąkę rozpuszczam w wywarze, dodaję sos sojowy i cukier.
- W woku rozgrzewam łyżkę oleju (rozprowadzam po ściankach i dnie).
- Smażę przez ok. 1 minutę na dużym ogniu czosnek z pieprzem, cebulą i papryką. Odkładam do miski.
- Dolewam pozostały olej i przez ok. 2 minuty smażę na dużym ogniu wołowinę.
- Gdy wołowina zmieni kolor, dodaję fasolę, warzywa i wywar. Smażę dalej, aż sos się zagotuje i zgęstnieje.
Czarna fasola to częsty składnik chińskich dań. Przyrządza się ją na bardzo wiele sposobów. Różnorodnych do tego stopnia, że podczas mojego zeszłorocznego pobytu w Hong Kongu spotkałam się nawet ze słodkim napojem z fasolki. Niestety, pomimo wielu godzin poszukiwań nie znalazłam na niego w internecie żadnej receptury. Jeśli ktoś takowy przepis posiada, chętnie go wypróbuję :).
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy taka chińska wołowina z czarną fasolą przypadła Wam do gustu.
@Karolina Sernik świąteczny jest zaplanowany, ale dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Tymczasem zapraszam do wypróbowania tych, które już kiedyś były prezentowane: http://dorota.in/pomysl-na/sernik/ 🙂
Wcale się nie dziwię – trudno jest tak sfotografować wszelkiego rodzaju gulasze i eintopfy, żeby nie wyglądały jak… wcześniej zjedzone 😉