Ma szerokie zastosowanie, a w uprawach na całym świecie jest dostępna w różnych kolorach i odmianach. Pyszna i zdrowa soczewica, niedroga i prosta w przyrządzeniu. Jak ugotować soczewicę – pokażę Wam przepis krok po kroku i doradzę, do czego najlepiej ją wykorzystać.
Zobacz też: Więcej poradników ABC gotowania
Poza różnorodnością i bogactwem roślinnego białka i minerałów, jedną z największych soczewicy jest krótki czas gotowania. Prawdopodobnie najkrótszy spośród wszystkich warzyw strączkowych.
Przeciwutleniacze, selen, witaminy z grupy B, a do tego żelazo, kwas foliowy i błonnik. Samo dobro! Jeśli nie przepadacie za fasolą czy ciecierzycą, to może właśnie soczewica podbije Wasze serca i podniebienia?
Jak ugotować soczewicę – bez namaczania
Można zrobić ją naprawdę szybko i nie trzeba zostawiać na noc w garnku z wodą. W przeciwieństwie do fasoli, ciecierzycy i soi soczewica wymaga krótkiego czasu obróbki termicznej.
Czerwona soczewica gotuje się najszybciej. Z kolei zielona i brązowa to odmiany najbogatsze w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze. Ciekawa jestem, którą wybierzecie. U mnie najczęściej gości zielona oraz czerwona, ale lubię wszystkie!
Jak gotować soczewicę – wykorzystanie
W tym samym garnku, razem z soczewicą, można ugotować pokrojone w grubą kostkę ziemniaki: klasyczne lub słodkie bataty, dodając w razie potrzeby nieco więcej wody.
Soczewica doskonale komponuje się z wieloma przyprawami, a najlepsze smaki uzyskuje się, dosypując mieszanki indyjskie, z których słynie tamtejsza kuchnia. Razem z solą pod koniec gotowania można dodać do soczewicy curry, kumin, chili, kardamon czy kolendrę. Doskonale smakuje z dodatkiem mleka kokosowego i odrobiny soku z limonki.
W najprostszym wydaniu ugotowana soczewica to świetny dodatek do drugich dań: mięs, ryb i wegetariańskich posiłków. Z powodzeniem zastąpi ryż lub kaszę.
Po ugotowaniu i wystudzeniu nadaje się też świetnie do sałatek. Wystudzoną można przez 2-3 dni przechowywać w lodówce, pod przykryciem, więc można ugotować więcej na zapas.
Soczewica to także składnik zup oraz jednogarnkowych potraw. Mistrzami w jej przyrządzaniu są mieszkańcy Indii i okolic. Polecam gorąco spróbować wymieszać ją, po ugotowaniu, z mlekiem kokosowym oraz mieszanką przypraw curry i odrobiną soku z limonki. To tylko jednej z wielu prostych, najszybszych sposobów.
Ugotowaną i wystudzoną można zmiksować w blenderze. Powstanie pasta z soczewicy, świetna baza do przygotowania smarowidła do kanapek lub dipu do chipsów czy przemycenia w warzywnym koktajlu albo nowoczesnym cieście.
W całości lub po zmiksowaniu, soczewicę wykorzystuje się też jako składnik pasztetów i kotletów. Roślinna kuchnia często sugeruje sięganie po ten pyszny, zdrowy składnik!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka suchej soczewicy
- 2 szklanki wody
- szczypta soli (opcjonalnie)
- 1-2 ząbki czosnku (opcjonalnie; obrany, przerojony na połówki)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Soczewicę dokładnie płuczę w kilku zimnych wodach i usuwam ewentualne, niechciane dodatki, tj. zepsute ziarna lub kamyki. Nie odcedzam z nadmiaru wody.
- Wypłukaną soczewicę przekładam do garnka i zalewam zimną wodą. Dodaję czosnek (jest opcjonalnym składnikiem, ale pomaga zapobiegać wzdęciom), zagotowuję.
- Zmniejszam ogień (woda ma delikatnie pyrkać) i gotuję soczewicę pod przykryciem (potroi swoją objętość; warto sprawdzić od czasu do czasu, czy wody nie jest za mało i w razie potrzeby uzupełnić).Czas gotowania (starsze ziarna mogą gotować się nieco dłużej):
Soczewica czerwona: 15 minut
Soczewica żółta i zielona: 20 minut
Soczewica brązowa: 35 minut
Podane czasy dotyczą gotowania całych ziaren. Soczewica łamana na połówki ugotuje się dwa razy szybciej.
Ugotowana soczewica będzie miękka i łatwa do rozgniecenia za pomocą widelca, ale nie wolno jej rozgotować (ziarna stracą kształt i wartości odżywcze). - 15 minut przed końcem gotowania dosypuję sól.
- Zdejmuję garnek z ognia i, opcjonalnie, zostawiam soczewicę pod przykryciem jeszcze na 5-10 minut.
Wartości odżywcze
Dajcie znać w komentarzach, do jakich potraw wykorzystujecie gotowaną soczewicę. Bardzo jestem ciekawa :).
Ciekawa jestem, w jakim wydaniu najbardziej przypadnie Wam do gustu :).
Moja ulubiona to czerwona! Dzięki za prosto przedstawione instrukcje!
Skoro 15 minut przed końcem solić to przy soczewicy czerwonej jak to wygląda skoro ona ogólnie się gotuje 15 minut?
Czerwoną trzeba posolić od razu :).
Dzień dobry. Dal z soczewicy w najbliższym czasie muszę zrobić, wszystko bardzo fajnie opisane, jak również tą ciekawostkę (Polecam gorąco spróbować wymieszać ją, po ugotowaniu, z mlekiem kokosowym oraz mieszanką przypraw curry i odrobiną soku z limonki.), bardzo mnie to zainteresowało. Ale mam pytanie. Właśnie ugotowałam zupę z ciecierzycy, taką z głowy (warzywa, przyprawy i ciecierzyca czerwoną i tu „…” jak zwykle zgubiłam kolor ciecierzycy a pamiętam albo i zapomniałam, gdy ostatnio oglądałam Jmiego Oliwiera, to mówił co zrobić tj. jak gotować aby nie zgubić koloru w czerwonej ciecierzycy i zapomniałam jak to zrobić. Może ty masz na to jakiś patent albo wiesz jak to robi Jimi?
Dzięki za inf.! 😉
Bardzo przydatny artykuł, wytłumaczone w sposob prosty 🙂 Takze wiec dzis po zakupach biore sie za gotowanie soczewicy,a jutro po przyjezdzie tesciowej bedziemy lepic pierogi wlanie miedzy innymi z soczewicy,mniam !
Dzięki , będę gotować jutro -;)
Nie ma sprawy, powodzenia :D. A do jakiej potrawy wykorzystasz? 🙂