Kolejne mleko roślinne, które od czasu do czasu pojawia się w moim jadłospisie, to mleko jaglane. Przygotowuje się je bardzo podobnie do ryżowego, ale tutaj trzeba przy okazji pamiętać o właściwym ugotowaniu kaszy, żeby nie został w niej gorzkawy posmak. Przepis na mleko z kaszy jaglanej to doskonały sposób na wykorzystanie jej pozostałości, np. gdy ugotowało się zbyt dużo do obiadu.
Zobacz też: Więcej przepisów wegańskich
Podstawowy skład lubię wzbogacać o opcjonalne składniki. Mleko jaglane nabiera charakteru, gdy „doprawi się” je sokiem z cytryny lub pomarańczy. Można delikatnie dosłodzić lub dodać ekstrakt z wanilii czy cynamon. Nie jest to może wymarzona konsystencja do spieniania, ale np. jako baza do ciast czy koktajli nadaje się świetnie.
Mleko jaglane wegańskie i dla alergików
Mleko jaglane według mojego przepisu jest wegańskie i doskonałe dla alergików uczulonych na kazeinę oraz wszystkich osób z nietolerancją laktozy. Można je pić bezpośrednio ze szklanki, po wstrząśnięciu lub wymieszaniu łyżką, albo wykorzystywać jako składnik koktajli, naleśników, gofrów i wypieków, np. muffinów i wieloskładnikowych ciast z mąką i jajkami.
Mleko z kaszy jaglanej sprawdzi się też jako dodatek do kawy, chociaż jedynie tej klasycznej z mlekiem. Nie spienia się zbyt dobrze, więc cafe latte lepiej zrobić np. z mlekiem kokosowym lub migdałowym.
Można przygotować zapas na kilka dni, bo w lodówce postoi 3 doby. Polecam przełamać jego łagodny smak dodatkiem cytrusów lub doprawić wanilią, albo cynamonem. Odrobina niskokalorycznego ksylitolu lub syropu z agawy dla lekkiej słodyczy… To będzie jaglane mleko z charakterem!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Mleko z kaszy jaglanej
- 1 szklanka kaszy jaglanej (ugotowana; może być ciepła lub wystudzona - można wykorzystać ugotowaną nadprogramowo i pozostałą z obiadu)
- 4 szklanki wody (przegotowana, filtrowana lub mineralna z butelki)
Dodatki smakowe (do wyboru)
- 1 szczypta cynamonu (opcjonalnie; ok. pół łyżeczki)
- 1-2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy (opcjonalnie)
- 1-2 łyżki cukru brzozowego lub syropu z agawy (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Wszystkie składniki umieszczam w kielichu blendera i miksuję na najwyższych obrotach, robiąc co kilkadziesiąt sekund przerwy w celu zapobiegania przepaleniu silnika, do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Mleko jaglane można przechowywać przez 3 dni w lodówce.
Wartości odżywcze
Dajcie znać w komentarzach, jak wychodzi Wam mleko jaglane i które dodatki smakowe lubicie najbardziej!