Nie ukrywam, że jestem wielbicielką klasycznych ruskich oraz kopytek, ale pierogi leniwe, znane też jako kluski leniwe, bardzo mnie ciekawiły. Od dłuższego czasu zastanawiałam się, jak zrobić leniwe kluski, bo nie było tradycji ich przygotowywania w mojej rodzinie. A może była, tylko po prostu nie chciałam ich jeść? Wydaje mi się, że raczej to pierwsze. To jaki jest ten przepis na leniwe? Przyrządza się je z twarogu, jajek i mąki. Podaje na słodko lub wytrawnie. Koniecznie musiałam spróbować!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto na leniwe
- 500 g twarogu (zmielony w maszynce lub rozgnieciony widelcem)
- 250 g mąki (kilka łyżek odsypanych do omączenia stolnicy)
- 2 jajka (można oddzielić żółtka od białek i ubić białka na pianę)
- 2 szczypty soli
Do polania
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 2 szczypty cynamonu (opcjonalnie)
- 4 łyżki masła
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić domowy twaróg
- Jak zrobić cukier waniliowy
- Bułka tarta z masłem – przepis
Jak zrobić
- Wszystkie składniki ciasta, oprócz mąki, łączę w misce i mieszam za pomocą łyżki.
- Dosypuję partiami mąkę i zagniatam kulę ciasta.
- Przekładam na omączoną stolnicę, dzielę na kilka części i formuję wałki z ciasta.
- Każdy wałek delikatnie spłaszczam, następnie wykrawam kopytka za pomocą noża lub łopatki.Opcjonalnie zaokrąglam palcami brzegi, żeby uzyskać kształt zbliżony do pierogów.
- Wrzucam leniwe kluski do gotującej się, lekko osolonej wody. Delikatnie mieszam, żeby nie przywarły do dna.
- Przykrywam garnek i gotuję do momentu wypłynięcia na powierzchnię.
- Odcedzam i serwuję z dodatkiem masła, cukru waniliowego i cynamonu. Można też wykorzystać jako dodatek bułkę tartą z masłem.
Wartości odżywcze
Zobacz też: Najlepsze przepisy kuchni polskiej
Żeby po ugotowaniu były delikatniejsze, bardziej puszyste, można ubić białka na pianę. Ale u mnie są pierogi leniwe na maksa! Wszystkie składniki połączyłam w jednej misce, zrolowałam, wycięłam kopytka. A potem delikatnie zaokrągliłam brzegi, żeby trochę bardziej przypominały kształtem pierożki. Zastanawiałam się, czy podać na słodko, czy na wytrawnie. Mogłabym usmażyć na złocisty kolor cebulę i dodać ulubione zioła. Albo wykorzystać czosnkową oliwę lub pomidorowy sos, taki jak do pizzy. Do białego sera pasuje praktycznie wszystko i można poeksperymentować.
Ugotowałam, podałam na słodko z cynamonem. Spróbowałam. I… szczerze przyznam, że w moim rankingu wygrywają klasyczne pierogi ruskie, kopytka, kluski śląskie. Nic nie poradzę ;). Ale są smaczne, delikatne i na pewno warto ich spróbować!
Bardzo jestem ciekawa, czy kluski leniwe w Waszych podniebieniach zyskają więcej uznania. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak wyszły i z jakimi dodatkami je zaserwowaliście! A może macie z nimi jakieś miłe wspomnienia z dzieciństwa? Piszcie!
Wyglądają przepysznie!