Efektowny i bardzo smaczny, a jednocześnie nietrudny do przygotowania, bo głównym elementem jego dekoracji są słodkie orzeszki lub rodzynki w czekoladzie oraz czekoladowe herbatniki przekładane jasnym kremem. Sernik kawowy na zimno, o delikatnej konsystencji, przygotowany na bazie mieszanki mascarpone i bitej śmietany.
Zobacz też: Więcej przepisów na ciasta bez pieczenia
Jest słodki, ale nie za mocno, a kawowy posmak doskonale kontrastuje ze słodyczą ciasteczek i masy. Bardzo ładnie wygląda, zwłaszcza gdy czekoladowy spód jest przedzielony kilkoma jasnymi warstwami masy, którą przełożone są ciasteczka. Sernik kawowy na zimno to idealny deser nie tylko na lato! Można pokusić się o przygotowanie go tylko w jednym, jasnym kolorze. Z kolei rezygnując z warstwy kawowej i podwajając proporcje na masę czekoladową, można przygotować sernik czekoladowy na zimno w nieco odmienionym, jeszcze bardziej eleganckim wydaniu :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Spód
- 250 g herbatników czekoladowych (przełożone białym kreme (około)
Masa kawowa
- 250 g mascarpone (schłodzony)
- 100 ml mocnej kawy
- 150 ml śmietanki kremówki
- ½ szklanki cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii)
- 3 łyżki żelatyny
Masa czekoladowa
- 250 g mascarpone (schłodzony)
- 150 g gorzkiej czekolady (ok. 1,5 tabliczki; roztopiona w kąpieli wodnej)
- ¼ szklanki cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii)
- 150 ml śmietanki kremówki (schłodzona)
- 3 łyżki żelatyny
Do dekoracji
- 150 g rodzynek lub orzechów w czekoladzie (około)
- 1-2 kostki białej lub ciemnej czekolady (starta na tarce o grubych oczkach)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Bita śmietana - przepis
- Jak zrobić sernik idealny
Jak zrobić
Spód
- Ciasteczka układam na dnie tortownicy wyłożonej folią aluminiową.
Masa kawowa
- Do gorącej kawy dodaję żelatynę i dokładnie mieszam, żeby rozetrzeć ewentualne grudki. Odstawiam do lekkiego przestudzenia.
- Mascarpone ucieram z cukrem na średnich obrotach miksera, pod koniec dodając lekko przestudzoną kawę.
- Śmietanę ubijam na sztywno i przekładam w dwóch partiach do kawowej masy serowej, za każdym razem mieszając delikatnie wszystkie składniki łyżką lub na minimalnych obrotach miksera.
- Przekładam masę kawową do tortownicy. Wstawiam do lodówki.
Masa czekoladowa
- Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej, dodając pod koniec żelatynę i dokładnie mieszając w celu rozpuszczenia ewentualnych grudek. Odstawiam do lekkiego przestudzenia.
- Mascarpone ucieram z cukrem na średnich obrotach miksera, pod koniec dodając lekko przestudzoną czekoladę.
- Śmietanę ubijam na sztywno i przekładam w dwóch partiach do kawowej masy serowej, za każdym razem mieszając delikatnie wszystkie składniki łyżką lub na minimalnych obrotach miksera.
- Przekładam masę czekoladową do tortownicy i znów wstawiam do lodówki na ok 2-3 godziny, do stężenia.
- Po kilkudziesięciu minutach, kiedy wierzch masy czekoladowej zacznie sztywnieć, można udekorować ciasto rodzynkami lub orzechami w czekoladzie oraz utartą na tarce o grubych oczkach, białą czekoladą i ażurkami czekoladowymi.
Żelatyna w gorącej czekoladzie się nie rozpuszcza. Zarówno w pierwszej jak i drugiej warstwie ją czuć. Bardzo przeszkadza grudkowatość tych mas.
Żelatyna w czekoladzie jest nie do rozpuszczenia. Psuje smak. Co zrobić,żeby nie było jej czuć i jednej warstwie i w drugiej warstwie?
Wygląda smakowicie,trzeba będzie wypróbować .
Czy mascarpone mogę zastąpić mielonym twarogiem z wiadereczka?
Twarożek z wiaderka ma dużo mniej tłuszczu i inną konsystencję, a przy okazji część producentów rozrzedza takie twarożki wodą, więc efekt może być różny. Jeśli twarożek jest gęsty i ma konsystencję przypominającą mascarpone, to tak :).