Choć powstał wiosną, tuż po moim powrocie z Londynu i jeszcze przed wyjazdem do Paryża, sernik migdałowy to ciasto, które proponuję Wam teraz, późną jesienią lub na zimę, zwłaszcza z okazji Świąt.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze serniki
Wyobraźcie sobie jego zapach: cudowny aromat migdałów, które najpierw pachną w wyrastającym na dnie tortownicy biszkopcie, pokrojone w słupki, żeby potem, w tej delikatnej, gąbczastej konsystencji, niespodziewanie chrupnąć i eksplodować swoim charakterystycznym smakiem. Następnie jest masa: kremowa, z dodatkiem migdałów zmielonych bardzo drobno, które, w połączeniu z serem, nadają ciastu nie tylko smaku i zapachu, ale również tej delikatnej konsystencji. A na koniec – płatki migdałów uprażone na suchej patelni, którymi posypuje się wierzch.
Sernik migdałowy o cudownym aromacie
Sernik migdałowy pachnie jak Święta. Smakuje jak miłość: do pieczenia, gotowania i dzielenia się z najbliższymi radością z próbowania nowych smaków.
Zimą, kiedy brakuje dostępu do naszych polskich, sezonowych owoców, sernik migdałowy można podać z dodatkiem lekko kwaskowatej konfitury, np. konfitury z malin lub konfitury z truskawek, ale niebiański smak tego ciasta poznacie dopiero po po spróbowaniu go w towarzystwie musu ze świeżych malin, zmiksowanych w blenderze, bez żadnych innych, zbędnych dodatków. I chociaż mój sernik może wydać się Wam skomplikowany, jego piękno tkwi w prostocie: to tylko kilka składników – podstawowy przepis na biszkopt, bazowa receptura na masę. Wszystko wzbogacone o dodatek migdałów. Ciekawa jestem czy przypadnie Wam do gustu. A może wolicie sernik kokosowy?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Spód
- 2 jajka (białka oddzielone od żółtek)
- 4 łyżki cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii)
- 4 łyżki mąki (pszenna typ 400-450 lub orkiszowa typ 630, albo uniwersalna mąka bezglutenowa; przesiana)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 50 g migdałów w słupkach
Masa serowa
- 1 kg twarogu (dwukrotnie zmielony; można wymieszać pół na pół twaróg i mascarpone)
- 4 jajka
- ¾ szklanki cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii)
- 100 g migdałów (blanszowane, zmielone na proszek w blenderze)
- 1-2 łyżki ekstraktu z wanilii
- ½ szklanki śmietanki kremówki (opcjonalnie)
Wierzch
- 50 g migdałów (w płatkach lub słupkach; uprażone na suchej patelni)
- polewa z białej czekolady (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić sernik idealny
- Piana z białek – jak ubić
- Polewa z białej czekolady - przepis
- Mąka bezglutenowa - przepis
Jak zrobić
Spód
- Zaczynam od przygotowania spodu. Białka ubijam na sztywną pianę.
- Dodaję do białek cukier i znów ubijam, aż do jego rozpuszczenia.
- Do piany dodaję pozostałe składniki i delikatnie mieszam za pomocą łyżki.
- Masę przekładam do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiam do lekko podgrzanego piekarnika. Piekę przez ok. 30-40 minut w temperaturze 160 ⁰C (góra+dół) lub 140 ⁰C (termoobieg) do tzw. suchego patyczka.
- Po upieczeniu od razu wyjmuję z piekarnika, upuszczam z wysokości ok. 40 cm tortownicę na ziemię, żeby zablokować bąbelki powietrza w cieście i odstawiam do wystudzenia na kratce.
Masa serowa
- Czas na przygotowanie masy serowej. Twaróg miksuję z cukrem.
- Kiedy cukier się rozpuści, wbijam do masy po 1 jajku, za każdym razem rozmiksowując do połączenia wszystkich składników.
- Dosypuję zmielone migdały, dodaję wanilię i, opcjonalnie, jeśli twaróg jest suchy i gęsty, dolewam śmietankę kremówkę. Miksuję do połączenia składników.
Wierzch
- Sernik będzie się pięknie prezentować na talerzyku udekorowanym polewą z czekolady, miętą oraz świeżymi owocami lub konfiturą. Wierzch, po schłodzeniu, można posypać uprażonymi migdałami w płatkach lub słupkach, a wcześniej, opcjonalnie, polać polewą z białej czekolady.
serników nigdy dość ! a twoje przepisy zawsze się sprawdzają na stałe
weszły do mojej kuchni 🙂
#przepis na #sernik migdałowy, pyszne, pięknie pachnące #ciasto – kto
wypróbuje na święta?