Żałuję, że moje urodziny są we wrześniu, bo gdybym urodziła się pod koniec maja lub w czerwcu, zawsze życzyłabym sobie, żeby na stole, w dniu mojego święta, pojawiał się tort z truskawkami. Taki właśnie wypiek urodzinowy, w połowie kwietnia, wymarzyła sobie moja przyszła bratowa. W jednym z marketów znalazłam truskawki, co prawda nie nasze, polskie, ale też nie takie typowo wczesne, szklarniowe, bo i kolor miały czerwony z zewnątrz i w środku, i w smaku też nie odbiegały za bardzo od swoich pysznych, dojrzewających w słońcu sióstr.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na wypieki
Zastanawiałam się jaki tort z truskawkami najbardziej przypadnie do gustu gościom i zdecydowałam się na taki o lekkiej konsystencji, na klasycznym biszkopcie bez proszku do pieczenia i bez mąki ziemniaczanej, nasączonym ponczem dopasowanym smakowo do truskawek – o delikatnie pomarańczowej nucie. Do przełożenia takiego tortu można wykorzystać krem budyniowy, ale z truskawkami najlepiej skomponuje się krem z bitej śmietany, z dodatkiem kremowego sera, np. mascarpone. Doradziliście mi, żeby zrezygnować z biszkoptu czekoladowego i upiec jasną wersję – chociaż odrobinę tęskni mi się za połączeniem smaku truskawek i czekolady, dlatego niebawem przygotuję jeszcze jeden tort truskawkowy :).
A którą wersję Wy wybralibyście na swoje urodziny? Na biszkopcie jasnym czy ciemnym?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Biszkopt
- 6 jajek (białka oddzielone od żółtek)
- 12 łyżek cukru
- 12 łyżek mąki
- 2 łyżki soku z cytryny
- szczypta soli
Krem
- 500 ml śmietany kremówki 30-36% (schłodzona przez kilka godzin na najwyższej/najchłodniejszej półce lodówki)
- 250 g kremowego sera (np. mascarpone lub philadelphia)
- ½ szklanki cukru pudru
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
Poncz do nasączenia biszkoptu
- 3 łyżki likieru pomarańczowego, cytrynowego, migdałowego lub limonkowego
- 3 łyżki syropu cukrowego, syropu klonowego, syropu z agawy lub miodu
- 5 łyżek soku pomarańczowego
Dodatkowo
- 500 g truskawek
- 100 g migdałów w słupkach lub płatkach (uprażone delikatnie na suchej patelni teflonowej lub ceramicznej)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Bita śmietana – przepis
- Piana z białek – jak ubić
- Jak zrobić krem z bitej śmietany
- Jak napełnić rękaw cukierniczy kremem
- Jak zrobić biszkopt
- Truskawki – walory zdrowotne i smakowe
Jak zrobić
- Zaczynamy od przygotowania biszkoptu. Żółtka ucieramy z cukrem na gładko, niemal do białości, na najwyższych obrotach miksera.
- Do utartych żółtek przesiewamy mąkę i dodajemy sok wyciśnięty z cytryny (można też dodać 1 łyżkę soku do żółtek, a 1 do piany z białek), mieszamy całość mikserem na średnich obrotach.
- Białka o temperaturze pokojowej ubijamy na sztywno ze szczyptą soli.
- Połowę białek dodajemy do masy żółtkowej, delikatnie, ale w miarę szybko mieszając za pomocą łyżki. Czynność powtarzamy z drugą połową białek.
- Masę od razu przekładamy do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, mąką lub kaszą manną albo wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół).Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C.W czasie pieczenia nie otwieramy piekarnika!Czas pieczenia biszkoptu to ok. 1 godzina. Po 50 minutach można uchylić drzwiczki i sprawdzić czy ciasto nie jest w środku surowe, wbijając w środek drewniany patyczek. Jeśli patyczek po wyjęciu z ciasta jest suchy, można od razu wyjąć tortownicę z piekarnika. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5-10 minutach.
- Ciasto, razem z tortownicą, można upuścić z wysokości ok. 30 cm (tzw. rzucanie biszkoptem), dzięki czemu zablokują się w nim pęcherzyki powietrza i mocno nie opadnie. Tortownicę obracamy do góry dnem i studzimy ciasto na kratce lub np. na dwóch kubkach ustawionych tak, żeby opierały się o nie tylko fragmenty brzegu tortownicy, a do spodu miało dostęp zimne powietrze.
- Kiedy biszkopt jest wystudzony i przekrojony na 3 równe placki, można przygotować krem. Śmietanę ubijamy na sztywno, pod koniec miksowania dodając cukier puder. Do ubitej śmietany dodajemy kremowy ser i na niewysokich obrotach miksera łączymy całość w krem o lekkiej konsystencji. UWAGA: Można dodać mniej śmietanki lub zwiększyć dwukrotnie ilość serka w celu uzyskania gęstszego kremu, łatwiejszego do rozprowadzenia i utrzymania całego tortu. Można też usztywnić krem, dodając pod koniec miksowania śmietanki 1 łyżkę żelatyny rozpuszczoną w 5 łyżkach wrzątku.
- Placek biszkoptu nasączamy ⅓ ponczu przygotowanego poprzez wymieszanie wszystkich składników w szklance i smarujemy ⅓ kremu.
- Na brzegu placka układamy przekrojone wzdłuż na połówki truskawki (wszystkie o tej samej wysokości), tak żeby przekrojone części utworzyły dekorację boków tortu. Po wierzchu, na kremie, układamy plasterki truskawek, dokładnie go przykrywając.
- Posypujemy plasterki truskawek połową prażonych migdałów i przykrywamy drugim plackiem, którego boki zostały delikatnie przycięte w celu zmniejszenia jego średnicy (placek musi zmieścić się pomiędzy ułożonymi wzdłuż brzegu ciasta, przekrojonymi na połówki truskawkami).
- Nasączamy placek ⅓ ponczu i smarujemy ⅓ kremu.
- Na kremie układamy ostatni placek biszkoptu, nasączamy pozostałym ponczem i smarujemy pozostałym kremem (można zostawić odrobinę kremu do przygotowania dekoracji za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego).
- Posypujemy górną warstwę kremu pozostałymi migdałami i dekorujemy kilkoma przekrojonymi na połówki truskawkami oraz listkami świeżej mięty. Można też wycisnąć dekoracyjne wzorki z pozostałego kremu za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego. Przed podaniem tort z truskawkami chłodzimy przez ok. 3 godziny w lodówce.
Wartości odżywcze
Tort pyszny, dziękuje za przepis!
Twoi rodzice też nudzili się w czasie Bożego Narodzenia? 😉
ja też jestem z września 🙂
Ja
5 godz temu zlozylam zamowienie na tort;(
Czemu?
Proszę zaproś mnie na ten zapewne pyszny tort !!!
Witam… wlasnie szukalam przepisu na biszkopt… patrze, jest tort z truskawkami. Super! No to klikam! Jest swietnie, widze skladniki oraz przygotowanie… ryby? oO hmmm
Ctrl+F5 :). Ja widzę przygotowanie tortu truskawkowego :D.
o, już mi wskoczyło, przepraszam za zamieszanie
tort zamierzam zrobić na rocznicę ślubu w przyszłym tygodniu
przepraszam, coś jest nie tak z przepisem, w części „wykonanie” najwyraźniej mowa o przygotowaniu ryby, a nie tortu z truskawkami, którym byłam zainteresowana
Mmmm….. Kto mnie zaprosi na kawę i taki tort? 🙂
Mniam mniam! wygląda apetycznie! :)(:
Za 3 tygodnie mam urodziny i już wiem co upiekę ; ] Dziękuję za przepis i pozdrawiam!
truskawki rządzą!
wygląda pięknie
Trochę wsiąkają kremy w ten materiał, zwłaszcza takie gęstsze, maślane i niestety też pewnie się zabarwi jak kiedyś włożę do niego krem z barwnikiem spożywczym. Niemniej wolę taki rękaw niż szprycę plastikową, chociaż to akurat zależy od indywidualnych upodobań. Jak przygotowujesz rzadziej dekoracje z kremu, możesz spokojnie kupować jednorazowe. Jak przygotowujesz częściej, jednak lepiej mieć taki rękaw.
Czyli czekolada i orzechy rządzą ;).
Bardzo. Mascarpone i bita śmietana to wrogowie naszych brzuchów i bioder :). Dopisuję sobie do listy przygotowanie kremu jogurtowego, dietetycznego :D. Mam nadzieję, że coś wymyślę :).
pyszny! z checia taki dla kogos zrobie 😉 niech tylko wyrosna mi w ogrodku truskawki 😉
mam pytanie odnosnie rekawa – czy taki materialowy nie jest klopotem np przy czyszczeniu/praniu badz nie wsiaka w niego krem?? bo ja mam szpryce ale nie jestem z niej zbytnio zadowolona bo i tak zostaje w niej duzo kremu ktory pozniej ciezko wydobyc a i tak nie wiadomo co z nim zrobic. chcialabym sobie kupic taki rekaw dlatego jaki moglabys mi polecic ?materialowy czy takie jednorazowe?
jenki a kto mi taki zrobi na moje urodzinki? mam za 2 tygodnie :D. sama bede musiala bo wyglada przesmacznie!!!!
A czy taki tort jest bardzo kaloryczny?
PYSZNOŚCI!!!! Na samą myśl o jedzeniu tego tortu czuję się wniebowzięta!
ja mam urodziny w styczniu 🙁
Ładne kolory w wideo 🙂 Nie są takie „ostre”, jaskrawoczerwone. Bardzo fajnie to wyszło.
No i ładnie wyglądasz, tak naturalnie. Duży plus :]
Co do filmiku… Powinni zabraniać umieszczania takich rzeczy w internecie ;)) Aż ślinka leci jak się patrzy! Pysznie wygląda i pewnie tak samo smakuje 🙂
ale się truskawko zrobiło u mnie też dzisiaj o truskawkach,może to wpływ Dnia Dziecka:-))))))))))))))))))))))))))spróbuję Twój przepis bo uwielbiam te owoce
Nawet nie mogłam do kamery, bo to był tort na urodziny przyszłej bratowej i musiałam go zanieść w całości na przyjęcie :D.
aż żal kroić 😉
wygląda ciekawie 🙂 pozdrawiam!
Wow rewelacyjny torcik. A najbardziej urzekły mnie te truskawki na obrzeżach tortu. Nigdy nie lubiłam równać masy po bokach a wiórkami ciężko równo osypać. Na pewno wypróbuję 😉