Hummus z bobu o pięknym, jasnozielonym kolorze. Przepis na hummus z bobu doskonały, przygotowany z miętą i wiórkami kokosowymi oraz sokiem z limonki, delikatnie posłodzony miodem. Polecam gorąco przyrządzić go właśnie teraz, w pełni sezonu i zaserwować potem jako dodatek do pieczywa, chipsów. Zobaczcie jak zrobić hummus z bobem krok po kroku. Bardzo smaczny dodatek do kanapek, chipsów lub surowych czy grillowanych warzyw.
Zobacz też: Najlepsze przepisy wegetariańskie
Taka pasta z bobu, podobnie jak z innych warzyw strączkowych, to doskonały dodatek do kanapek lub maczania w niej kawałków pieczywa. Można też wymieszać ją z ugotowanym ryżem lub makaronem albo zaserwować z pieczonymi lub grillowanymi warzywami.
Przepis na hummus z bobu
Nie spodziewałam się, że połączenie smaku polskiego bobu i orientalnego kokosu oraz przypraw może okazać się tak dobrym pomysłem. Przetestowałam, doprawiłam i wyszła mi przepyszna pasta. Możecie opcjonalnie dodać do smaku odrobinę czosnku i koniecznie sok z limonki lub cytryny, który nada całości charakteru. Mięta i bób to połączenie, które bardzo lubię, ale kolendra lub natka pietruszki sprawdzą się tu równie świetnie.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 g bobu
- 6 łyżek wiórków kokosowych
- 1 ząbek czosnku (opcjonalnie; przeciśnięty przez praskę)
- ½ łyżeczki soli
- 6 łyżek oliwy z oliwek (extra vergine)
- 4 łyżki soku z limonki (można zastąpić sokiem z cytryny)
- 4 łyżki mięty (świeża, drobno posiekana; można zastąpić listkami kolendry lub natki pietruszki)
- 1 szczypta chili lub papryki w proszku (opcjonalnie)
- ½ łyżeczki kuminu (opcjonalnie; mielony)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak ugotować ciecierzycę
- Jak zrobić pastę tahini
Jak zrobić
- Bób gotuję do miękkości w wodzie bez dodatków. Odcedzam, płuczę na durszlaku w zimnej wodzie, następnie obieram.
- Do dekoracji odkładam część listków, odrobinę chili lub papryki i kilka-kilkanaście całych ziaren bobu. Wszystkie składniki hummusu, oprócz oliwy, umieszczam w blenderze i miksuję, pulsacyjnie, do uzyskania możliwie najgładszej konsystencji.
- Miksuję nadal, dolewając stopniowo oliwę. Można regulować gęstość hummusu, dodając odrobinę wody.
- Przekładam hummus do miseczki, dekoruję i serwuję.
Wartości odżywcze
Odrobina chili dla tych z Was, którzy lubią ostre smaki. Możecie polać hummus oliwą po nałożeniu go do miseczki lub na talerz i udekorować kilkoma całymi ziarnami, odłożonymi wcześniej specjalnie w tym celu.
Jeśli nie do kanapek lub chipsów czy warzyw, to może jako dodatek do surówek i sałatek? Sprawdzi się też do podania z warzywnymi kotletami bezmięsnymi, których kawałki można w nim maczać i zjadać potem ze smakiem. Ciekawa jestem, jak Wy wykorzystujecie taką pastę. Z pewnością będziecie mieć mnóstwo pomysłów! Jednak nawet jeśli zdecydujecie się wcinać bezpośrednio z talerza, to nie ma się czego wstydzić ;). Ten humus jest przecież bardzo smaczny!
Hummus z bobu przepis
Zamiast z bobu, w ten sam sposób możecie przygotować wersję tej pysznej pasty na bazie gotowanej fasoli, soczewicy czy ciecierzycy, a nawet łubinu. Warzywa strączkowe w połączeniu z pozostałymi składnikami stworzą smaczną i pożywną mieszankę. Kto zdecyduje się na taki eksperyment?
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak Wam smakował ten humus. Bardzo jestem ciekawa, na które dodatki się zdecydowaliście i jak go udekorowaliście na talerzu :).