Rodzinne śniadanie albo podwieczorek to doskonały czas na racuchy drożdżowe. Choć u mnie w domu przygotowywało się racuchy bez dodatku drożdży to właśnie ta wersja zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu, gdy w końcu miałam okazję ich spróbować. Ciasto jest mało wymagające i można nawet pokusić się, z czasem, o przygotowywanie go najlepszą pod słońcem, babciną metodą „na oko”. Konsystencja – czy to odrobinę rzadsza, czy nieco gęstsza, i tak po usmażeniu okaże się odpowiednia. Zobaczcie jak zrobić racuszki drożdżowe.
Zobacz też: Przepisy na najlepsze śniadania
Lubię od czasu do czasu usmażyć trochę racuchów na zapas i zamrozić. Są idealnym pomysłem na ekspresowe śniadanie, zwłaszcza gdy poprzedniego dnia nie zdążyłam zrobić zakupów. Albo kiedy znudzą mi się kanapki i wolę sięgnąć po coś szybkiego. Rozmrażam je wtedy w kuchence mikrofalowej, a następnie podgrzewam – czy to w „mikrofali”, czy na suchej patelni ceramicznej, a nawet w tosterze. Najlepiej smakują oczywiście racuchy drożdżowe świeżo usmażone, posypane odrobiną cukru pudru lub polane syropem klonowym albo malinowym.
Dodatki do ciasta
Do ciasta, jeszcze przed usmażeniem, można dodać surowe, obrane ze skórki, pokrojone w kostkę jabłka i/lub rodzynki. Spróbujcie też wzbogacić smak innymi, świeżymi owocami położonymi na racuchach już po usmażeniu, albo posypać odrobiną gorzkiego kakao lub cynamonu. Racuchy drożdżowe to jedno z tych dań, które, podobnie jak naleśniki, pozwala na odrobinę fantazji, szaleństwa i radości podczas przygotowywania domowego posiłku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 500 g mąki (przesiana; polecam mąkę orkiszową typ 630, o niskim indeksie glikemicznym; można wykorzystać też mąkę razową lub bezglutenową, albo mąkę pszenną wrocławską typu 500 lub luksusową typ 550)
- 50 g drożdży (świeże)
- 1½ szklanki mleka (lub 1 szklanka mleka i ½ szklanki jogurtu naturalnego; całość mleka można zastąpić 1½ szklanki maślanki lub mleka zsiadłego (kwaśnego; w wersji wegańskiej można wykorzystać mleko roślinne, np. kokosowe))
- szczypta soli
- 1-2 łyżki cukru waniliowego
- 1 jajko (opcjonalnie)
Dodatkowo
- olej do smażenia
Do dekoracji
- cukier puder
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić cukier waniliowy
- Jak zrobić rozczyn drożdżowy
- Jak wybrać tłuszcz do smażenia
Jak zrobić
- Z mąki przesianej z solą formujemy w dużej misce kopiec, w środku tworzymy zagłębienie i rozkruszamy drożdże, zasypując je cukrem lub cukrem waniliowym.
- Zalewamy drożdże połową szklanki ciepłego, podgrzanego mleka lub maślanki i odstawiamy w ciepłe miejsce, pod przykryciem, do wyrośnięcia rozczynu.
- Dodajemy jajko i pozostałe mleko (lub mleko i jogurt albo maślankę), mieszamy dokładnie drewnianą łyżką lub mikserem wyposażonym w końcówki-świderki (można też wymieszać ciasto ręcznie, ale będzie się mocno lepić do dłoni), przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce wolne od przeciągów na ok. 2 godziny, do wyrośnięcia.
- Na rozgrzanym oleju (ok. 5 mm wysokości), najlepiej na teflonowej albo ceramicznej patelni, smażymy racuchy na średnim ogniu z obu stron (zbyt niski ogień to szansa na większą ilość pochłoniętego przez ciasto tłuszczu; zbyt duży ogień może sprawić, że racuchy szybko usmażą się z wierzchu, a w środku pozostaną surowe).Nadmiar tłuszczu można odcisnąć, kładąc usmażone racuchy drożdżowe na papierowym ręczniku lub serwetce.
- Gotowe racuchy dekorujemy przesianym przez sitko cukrem pudrem, można też podać je z cynamonem, polewą czekoladową czy świeżymi albo suszonymi owocami lub dżemem/konfiturą/owocami w syropie, a nawet z syropem klonowym.
Wartości odżywcze
Są delikatne i puszyste. Nawet bez kolorowych dodatków smakują doskonale!
Z jakimi dodatkami najbardziej smakują Wam racuchy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, jak Wam wyszły te według mojego przepisu!
Świetny, prosty przepis?
Uwielbiam racuszki, na pewno zrobię je na dniach! Dziękuję, Dorotka, za przepis i pozdrawiam cieplutko ?
Ps. Czy można dodać jabłka, np. renety?
Aniu, pozdrawiam również i oczywiście polecam dodawać owoce do środka: jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie… Będzie pysznie :).
moze być mąka żytnia?
Może być, wyrosną. W razie czego można dać o 10 g więcej drożdży, bo żytnia mąka jest cięższa i w rezultacie daje trochę bardziej zbite, wilgotniejsze ciasto. Nie mam natomiast pewności co do smaku, dlatego próbę przeprowadziłabym na połowie porcji :).
Zaraz, to jest na sniadanie? Ja jem racuchy na obiad… xD
jaka fajna gryfna babka 🙂
kocham racuchy , przypominaja mi dziecinstwo. Dziekuje.
Można zamrozić :).
Ja zrobiłem podwójną ilość – z 1 kg mąki. Wyszło tyle, że najadłem się około dziesięcioma i zostało jeszcze ponad 40!
Dobra klasyka nie jest zła :).
kocham wszystko „KLASYCZNE” 🙂
Moje ciasto z dodatkiem jajka miało faktycznie lżejszą konsystencję i nawet wzbudziło mój niepokój, ale na patelni okazało się, że zamienia się w smaczne racuchy.:-) Przepis zaliczam do udanych.
Mój sposób na wspólną kolację – racuchy smażę wcześniej, a następnie umieszczam je w żaroodpornym naczyniu w ciepłym piekarniku. Dzięki temu siadam ze wszystkimi do posiłku, a nie obsługuję towarzystwo, smażąc kolejne partie placków.
Witam! Od dawna podglądam Twoje filmiki, jak mam wolne to staram się coś ugotować z Twoich przepisów…nie będe ukrywać, że mam zawsze przy pieczeniu problem jaką mąkę dodać…jak nie piszesz o jaką chodzi to dodajesz pszenna? sorry za głupie pytanie ,ale się ucze 🙂 Pozdrawiam gorąco 🙂
Jak nie piszę jaką to znaczy, że chodzi o pszenną tortową typ 450. Nie ma głupich pytań, skoro chcesz się czegoś dowiedzieć – to się chwali :). Możesz też dodać mąkę pszenną wyższego typu, byle nie razową i nie krupczatkę, bo to już zupełnie inna konsystencja ciasta i ich zastosowanie nie jest tak uniwersalne.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Jaki ładny talerz!
No spadłaś mi z nieba, jutro chcę robić racuchy a juz sto lat nie robiłam i miałam właśnie szukac przepisu:-))) super
racuchy po prostu delicje
Bo ja zrobiłam je bez jajka. Z jajkiem jest rzadsze :).
Uwielbiam racuchy i takie proste, szybkie przepisy. Koniecznie dzis musze je przygotowac :))) Dziekujemy serdecznie x x x
ja tez uwielbiam racuchy…ale to ciasto akurat nie przypadło mi do gustu, jest za gęste.
Kocham racuchy!