Proste pączki bez drożdży to pączki hiszpańskie. Znane są też jako pączki wiedeńskie lub gniazdka. Przygotowuje się je z parzonego ciasta, a do wyciśnięcia masy potrzebna jest szpryca, najlepiej z szeroką końcówką. Ja jednak wykorzystałam zwykłą, średnią tylkę do dekorowania tortu i usmażyłam mniejsze pączki. Można i tak, i tak :). Są zupełnie inne niż nasze klasyczne, polskie pączki! Zamiast smażyć, można je przygotować w nieco zdrowszym wydaniu, piekąc w piekarniku. Który sposób wybierzecie?
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Tłusty Czwartek
Klasyczna receptura na pączki hiszpańskie sugeruje dodanie do parzonego ciasta mąki pszennej tortowej. Za to ja sprawdziłam, że można przygotować nieco bardziej dietetyczne gniazdka z mąki pszennej pełnoziarnistej lub mąki razowej. Prawdopodobnie odrobinę mniej wyrosną, ale udadzą się! Polane później polewą z gorzkiej czekolady lub schrupane bez żadnych dodatków, nie tylko mniej zaszkodzą naszym sylwetkom, ale na dłużej zapewnią uczucie sytości dzięki obniżonemu indeksowi glikemicznemu.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 100 g mąki pszennej (tortowa lub razowa)
- 50 g masła
- 2 jajka
- ½ szklanki wody
- szczypta soli
Do smażenia
- 500 ml oleju
Do dekoracji (do wyboru)
- polewa czekoladowa
- polewa z białej czekolady
- lukier lub cukier puder
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Lukier – przepis
- Polewa czekoladowa – przepis
- Polewa z białej czekolady– przepis
Jak zrobić
- Wodę z solą i masłem zagotowuję w garnku.
- Zmniejszam ogień i sprawnym ruchem, na lekko pyrkający wrzątek, wsypuję całość mąki, od razu zaczynając mieszanie łyżką.
- Energicznie mieszam całość, aż do uzyskania kuli ciasta, która nie klei się do garnka. Zdejmuję z ognia, studzę.
- Do ciasta wbijam po 1 jajku, za każdym razem rozmiksowując całość mikserem na średnich obrotach.
- Przekładam ciasto do szprycy i wyciskam gniazdka o średnicy 5-10 cm (w zależności od wielkości końcówki szprycy) na papier do pieczenia delikatnie wysmarowany oliwą.
- Papier do pieczenia, na który zostało wyciśnięte ciasto, tnę na osobne kawałki tak, żeby na każdym znajdowała się 1 porcja ciasta na pączek hiszpański.
- Rozgrzewam olej do temperatury ok. 175 °C (trzymałam patelnię na średnim palniku, na ½ mocy). Tłuszcz nie może być zbyt gorący – pączki hiszpańskie usmażą się z wierzchu i pozostaną surowe w środku. Nie może być też zbyt zimny – wtedy „wypiją” go zbyt dużo.
- Na rozgrzany tłuszcz wykładam porcje ciasta, pozostawiając u góry przylepiony papier do pieczenia (po chwili, kiedy ciasto nasiąknie tłuszczem, papier odejdzie sam i można go wyłowić z oleju za pomocą łyżki). Każdą porcję smażę po 2-4 minuty z obu stron (mniejsze porcje smażą się szybciej).
- Usmażone pączki hiszpańskie osączam z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku lub serwetce.Pączki hiszpańskie można też upiec w piekarniku: wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 °C (góra+dół) na ok. 20-30 minut (mniejsze porcje upieką się szybciej).
- Gotowe pączki serwuję bez dodatków, albo posypuję cukrem pudrem. Można też polukrować wierzch lub polać polewą czekoladową.
Wartości odżywcze
Najlepsze pączki hiszpańskie to te większe, z ciasta wyciśniętego przez dużą końcówkę szprycy. Jeśli posiadacie mniejsze końcówki, gniazdka będą dwa razy mniejsze, szybciej się usmażą lub upieką i będą idealnie sprawdzać się jako drobna przekąska do popołudniowej kawy.
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, z której mąki je zrobiliście. Bardzo jestem ciekawa, jak Wam wyszły i czym udekorowaliście!
Czy ten przepis bez cukru to oryginalny przepis, czy „odchudzony”? To
trochę dziwne, że to ciasto nie ma cukru, bo te parzone kupione w sklepie
są słodkie. Jak smakują już usmażone parzone? 😉 I jeszcze mam pytanie
odnośnie trudności w wykonaniu… Ciasto parzone to podobno najtrudniejsze
ciasto do wykonania. Co o tym myślisz? Robiłaś je pierwszy raz, więc możesz
się wypowiedzieć w tej sprawie wręcz idealnie. Ja też jeszcze nie miałem z
nim do czynienia. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, bo chcę je dzisiaj
przyrządzić 🙂
U nas to są gniazdka 😉 Jak kupię szprycę to na pewno spróbuję 😀
Mniam mniam! Fajny przepis i sam filmik jak zwykle pełna profeska 😉
Potrzebuję porady. Chcę kupić blender ręczny z metalową końcówką do
gorących potraw (dzidziuś na pokładzie 🙂 ). Znasz jakiś godny polecenia?
Pozdrawiam serdecznie!
A jak się je piecze?
Oponki 🙂