Oponki drożdżowe, delikatne i lżejsze od klasycznych oponek z serem. Moja babcia przygotowuje je co roku z okazji kończącego się Karnawału. Usmażone na Tłusty Czwartek, razem z pączkami, stoją na stole w spiżarni i kuszą lukrem oraz charakterystycznym zapachem ciasta smażonego na smalcu. Ciężko nie zakraść się do kuchni, żeby uchylić spiżarniane drzwi i wykraść jedną sztukę. Oczywiście tak, żeby nikt nie widział, a to akurat wokół kuchni i salonu toczy się rodzinne życie w czasie naszych spotkań. Pokażę Wam dziś jak zrobić oponki drożdżowe czyli oponki bez sera.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Tłusty Czwartek
Klasycznie przygotowuje się je na białej mące pszennej, wybierając typ ok. 650. To ten numer najlepiej nadaje się do wypieku drożdżowych ciast. W nieco zdrowszej, unowocześnionej wersji można usmażyć oponki drożdżowe, wykorzystując do zagniecenia ciasta mąkę orkiszową o niższym niż klasyczna, biała, indeksie glikemicznym. Polecam też zastąpić cukier innym środkiem słodzącym, np. miodem, stewią lub fruktozą.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 500 g mąki (pszenna, typ 500-550 (poznańska lub luksusowa; przesiana))
- 50 g drożdży (świeże)
- 50 g masła (o temperaturze pokojowej)
- ½ szklanki mleka (ciepłe)
- ¼ szklanki cukru
- 1 jajko (duże)
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii (lub miąższ z laski waniliowej)
- szczypta soli
- 25 ml spirytusu (opcjonalnie; można zastąpić wódką lub rumem; dzięki dodatkowi alkoholu ciasto w trakcie smażenia „wypije” mniej tłuszczu)
Do smażenia
- 500 g smalcu (można zastąpić innym tłuszczem przeznaczonym do smażenia w wysokich temperaturach, np. olejem rzepakowym bez posmaku goryczki)
Polewa lub posypka (do wyboru)
- lukier
- polewa z gorzkiej czekolady
- cukier puder (opcjonalnie; np. z ksylitolu lub fruktozy, albo ze zwykłego cukru)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić rozczyn drożdżowy
- Polewa czekoladowa - przepis
- Lukier - przepisy
Jak zrobić
- Drożdże kruszymy do miseczki, zalewamy kilkoma łyżkami ciepłego (ale nie gorącego!) mleka i dodajemy 1-2 łyżki cukru.
- Dokładnie mieszamy, dosypując kilka łyżek mąki, żeby całość nabrała konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce bez przeciągów, do zabąbelkowania i uzyskania podwojonej objętości rozczynu.
- Wszystkie składniki na ciasto, oprócz masła), mieszamy w większej misce i zagniatamy (można też wyrabiać ciasto za pomocą miksera z końcówkami-świderkami lub w robocie planetarnym). Odstawiamy na chwilę, a kiedy ciasto powoli zacznie pracować i wyrastać, dodajemy masło.
- Wyrabiamy przez ok. 10 minut, do uzyskania ciasta o luźnej konsystencji, ale nie klejącego się do rąk. W razie potrzeby do ciasta można dosypać dodatkową mąkę.
- Odstawiamy ciasto pod przykryciem do lodówki na ok. 1 godzinę, do powolnego wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto obsypujemy mąką, przekładamy na stolnicę i delikatnie dociskamy, żeby się odgazowało. Wałkujemy na grubość ok. 1,5 cm (można też grubiej, nawet na 3 cm - wtedy smażone oponki będą grubsze i bardziej pulchne).
- Wycinamy krążki z ciasta za pomocą dużej szklanki lub kubka. W środku każdego krążka wycinamy dziurkę za pomocą kieliszka do wódki.
- Przykrywamy oponki ściereczką i odstawiamy na ok. 30 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, bez przeciągów.
- Gdy oponki drożdżowe wyrosną, smażymy je, z obu stron, w 1,5-litrowym garnku lub na głębokiej patelni, na smalcu rozgrzanym do ok. 175 °C (trzymałam patelnię na najmniejszym palniku, na ½ mocy). Tłuszcz nie może być zbyt gorący – oponki usmażą się z wierzchu i pozostaną surowe w środku. Nie może być też zbyt zimny – wtedy „wypiją” zbyt dużo smalcu.
- Każdą oponkę przed smażeniem dokładnie omiatamy z mąki (nie będzie pryskać i palić się w smalcu), zaczynamy smażyć wierzchnią częścią do dołu, następnie obracamy szczypcami lub cedzakiem i dosmażamy spód. Jeśli nie chcemy, żeby wokół oponki utworzyła się obrączka, delikatnie dociskamy ją, żeby głębiej zanurzyła się w smalcu.
- Osączamy oponki z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku lub serwetce i studzimy.
Wartości odżywcze
Wystarczy posypka z cukru pudru, ewentualnie z odrobiną cynamonu, żeby poczuć ich świetny smak. Ale warto pokusić się o specjalną dekorację, np. z lukru i kandyzowanej skórki pomarańczy.
Z białej, tortowej mąki wychodzą najdelikatniejsze.
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak udały się Wasze oponki z drożdżami. Z której mąki zrobiliście i jaka była dekoracja? Bardzo jestem ciekawa!
Pani Dorotko, wspanialy przepis! Bardzo mi sie tez bluzeczka podoba 😉 a
naczynie na ktorym wyserwowalas oponki ja tez chce 🙂 gdzie mozna taki
upolowac? Serdecznie pozdrawiam 🙂
Dokładnie oponki z serem pyszotka, mama czasem robiła:P
Dorota ja lubię z serem najbardziej mi posmakowały 😉
Cześć 😀
Ja chyba wolę jednak oponki serowe 😉
Pozdrawiam,!
Można, tak samo jak pączki dietetyczne :).