Inspirując się składem popularnych batoników, przygotowałam tort snickers. Wypiek urodzinowy na jesienno-zimowy czas, kiedy tak bardzo odczuwa się brak sezonowych, kolorowych owoców: jagód, truskawek, malin czy brzoskwiń. Jesień i zima to czas czekolady i orzechów, a tort snickers łączy ich smak z kremowym, delikatnym środkiem i słodkim kajmakiem.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze wypieki
Przygotowując tort snickers, można wykorzystać zarówno klasyczny biszkopt czekoladowy wyrastający na pianie z białek, jak i biszkopt czekoladowy ekspresowy, z dodatkiem proszku do pieczenia. W smaku będzie najbliższy oryginalnym batonikom, kiedy do polania wykorzystamy polewę czekoladową z mlecznej czekolady, ale to wersja z polewą ciemną, błyszczącą jest dużo bardziej elegancka i… nie tak bardzo słodka.
Chcąc ułatwić sobie pracę, można wykorzystać gotową masę kajmakową z puszki, a zamiast kremu budyniowego, przygotować prostszy krem z mascarone wymieszany, opcjonalnie, z masłem z orzeszków ziemnych. Mając więcej czasu i chcąc kontrolować zawartość cukru w wypieku, warto ugotować domowy kajmak samodzielnie, a masło orzechowe zmiksować w blenderze, przygotowując je z niesolonych i niesłodzonych orzechów arachidowych.
Mój tort snickers to także baza dla Waszych modyfikacji i eksperymentów. Zastąpcie orzeszki ziemne migdałami, a masło orzechowe – masłem migdałowym lub marcepanem, a upieczecie smaczny tort migdałowo-czekoladowy. Wykorzystajcie orzechy włoskie i nutellę i przygotujcie tort orzechowo-czekoladowy lub wiórki kokosowe i masło kokosowe, aby uzyskać tort czekoladowo-kokosowy. To tylko kilka pomysłów na to, jak urozmaicić jego skład i odmienić smak.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 1 biszkopt czekoladowy z 6 jajek (6 jajek: białka oddzielone od żółtek, 12 łyżek cukru, 8 łyżek mąki, 4 łyżki kakao, 2 łyżki soku z cytryny)
Do przełożenia
- krem budyniowy (budyń ugotowany na 500 ml mleka, 200 g masła (1 kostka))
- 100 g orzeszków ziemnych (prażone, niesolone)
- 400 g kajmaku (1 puszka)
- 3 łyżki masła orzechowego (opcjonalnie)
Poncz
- ½ szklanki herbaty
- 50 ml likieru pomarańczowego
Polewa
- 200 g czekolady (gorzka lub mleczna)
- 50 ml śmietanki kremówki
Dekoracja
- 50 g orzeszków ziemnych (w połówkach)
- świeża mięta lub melisa
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić biszkopt czekoladowy
- Jak zrobić krem budyniowy
- Jak napełnić rękaw cukierniczy kremem
- Jak zrobić kajmak
- Jak zrobić masło orzechowe
- Polewa czekoladowa - przepis
Tort snickers bezglutenowy - mąkę pszenną w biszkopcie zamieniamy na mąkę bezglutenową lub zmielone orzechy/migdały, a do przygotowania polewy wykorzystujemy czekoladę bez zawartości glutenu
Jak zrobić
Biszkopt czekoladowy
- Nastawiamy piekarnik na 160 °C (góra+dół) lub 140 °C (termoobieg). Żółtka ucieramy z cukrem na puszysty kogel-mogel, na najwyższych obrotach miksera. Dodajemy mąkę i ½ łyżeczki soku z cytryny, mieszamy na średnich obrotach. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając w trakcie ubijania pozostały sok z cytryny. Delikatnie dodajemy je do zmiksowanych żółtek i mieszamy ostrożnie, za pomocą łyżki. Przekładamy do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką/bułką/kaszą tortownicy i pieczemy przez ok. 55 minut, nie otwierając piekarnika w trakcie pieczenia. Po upieczeniu od razu wyjmujemy biszkopt z piekarnika i studzimy na kratce. Całkowicie wystudzony - kroimy na 3 placki.
Mieszanie kremu budyniowego
- Z mleka, mąk i cukru gotujemy bardzo gęsty budyń na krem. Studzimy w temperaturze pokojowej. Masło ucieramy na najwyższych obrotach miksera na puszysty krem, następnie dodajemy po 1 łyżce budyniu, cały czas mieszając na najniższych obrotach miksera. Pod koniec można też dodać do kremu masło orzechowe.
Składanie tortu
- Placek biszkoptu nasączamy ponczem i smarujemy połową kremu budyniowego. Posypujemy orzeszkami ziemnymi i przykrywamy drugim plackiem, posmarowanym od spodu połową kajmaku. Delikatnie dociskamy.
- Powtarzamy czynności.
Dekorowanie tortu
- Cały wierzch tortu polewamy polewą przygotowaną z czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej razem ze śmietanką.
- Dekorujemy tort połówkami orzeszków ziemnych oraz pozostałością kremu budyniowego i listkami mięty.
- Odstawiamy do lodówki na ok. 2-3 godziny do stężenia kremu.
Wartości odżywcze
Podzielcie się w komentarzach efektami Waszych kuchennych przygód i niech tort snickers smakuje wyśmienicie!