Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia – powtarza moja babcia. Ma rację, pod warunkiem, że wieczorem nie zjadło się za dużo na kolację :). Kiedy jeszcze nie pracowałam we własnym, domowym biurze, nigdy nie wychodziłam z domu bez śniadania. Kanapki, płatki z mlekiem albo jogurtem, muesli albo owsianka – zawsze udawało mi się znaleźć czas na zjedzenie czegoś konkretnego. Sobotnie i niedzielne śniadania uwielbiam celebrować – wyniosłam ten zwyczaj z rodzinnego domu i nie potrafię rozpocząć sobotniego czy niedzielnego poranku bez jajecznicy lub sałatki z pomidorów w towarzystwie świeżej bagietki, pajdy chleba lub tostów, albo bez naleśników. Tak, naleśniki z serem to także jedno z moich ulubionych, pożywnych śniadań.
Najważniejszy jest ser do naleśników: obowiązkowo klasyczny, grudkowaty twaróg, zmielony w maszynce o cienkich oczkach, kremowy. Można dodać do niego ziarna wydrążone z laski wanilii lub cynamon albo domowy cukier waniliowy, ale klasycznym składnikiem, który zawsze dodawały do niego moja mama i babcia, jest surowe żółtko z wyparzonego wcześniej jajka. To właśnie dzięki niemu naleśniki z serem zachwycą nadzieniem o pięknym, żółtym kolorze.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody (kranówka lub mineralna gazowana)
- 1,5-2 szklanki mąki
- 1 jajko
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
Nadzienie z białego sera
- 500 g twarogu (zmielony w maszynce o drobnych oczkach)
- 2-4 łyżki śmietany (opcjonalnie, jeśli twaróg jest suchy)
- 8 łyżek cukru lub cukru waniliowego (najlepiej zastąpić ksylitolem lub syropem z agawy; można posłodzić mniej wg uznania; zamiast cukru można dodać do sera 1 bardzo dojrzałego, rozgniecionego widelcem banana)
- miąższ z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka cynamonu
- 2 żółtka
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Najlepsza mąka na naleśniki to mąka pszenna wrocławska typ 500 lub luksusowa typ 550.
- Naleśniki z serem bezglutenowe - zwykłą mąkę pszenną zastępujemy uniwersalną mąką bezglutenową najlepszą.
- Naleśniki z serem bez laktozy - mleko w cieście można zastąpić maślanką, rzadkim jogurtem naturalnym lub kefirem czy mlekiem kokosowym, albo innym mlekiem roślinnym. Do farszu wykorzystać specjalny twaróg bez laktozy lub twarożek przygotowany z jogurtu greckiego czy na grzybku tybetańskim (kefirowym).
- Naleśniki z serem bez mleka - zamiast nabiału można wykorzystać mleko roślinne do ciasta i tofu lub twarożek kokosowy/migdałowy do farszu.
- Naleśniki z serem bez jajek - jajko w cieście można zastąpić 1 łyżką drobno zmielonego siemienia lnianego, zalanego wcześniej 2-3 łyżkami wody i odstawionego na kilka minut do nasiąknięcia i zgęstnienia, a w farszu - pominąć lub zastąpić połówką dojrzałego banana (można wtedy dodać mniej cukru)
- Naleśniki z serem wegańskie - można przygotować tak jak naleśniki z serem bez jajek, zastępując mleko krowie mlekiem roślinnym, np. kokosowym lub sojowym i smażąc całość na oleju roślinnym, zastępując ser tofu lub twarożkiem roślinnym.
- Jak zrobić naleśniki
- Jak zrobić naleśniki razowe
- Jak zrobić domowy twaróg
- Jak zrobić ser do naleśników
- Jak zrobić masło klarowane
- Jak zrobić cukier waniliowy
- Jak wyparzyć jajko
Jak zrobić
- Składniki na nadzienie mieszamy w miseczce.
- Składniki na ciasto naleśnikowe mieszamy w misce za pomocą miksera lub ręcznej trzepaczki na niezbyt gęste ciasto.
- Smażymy naleśniki na patelni z obu stron, na niezbyt dużej ilości oleju.
- Na połowie każdego naleśnika nakładamy po kilka łyżek nadzienia i składamy „na cztery”.
- Naleśniki można dodatkowo udekorować świeżymi owocami, konfiturą lub frużeliną, albo kwaśną lub bitą śmietaną.
Mam pytanie czemu Pani jest taka ladna? Pozdrawiam 🙂
Olej do ciasta, olej na patelnię – fuj !! Żadnego oleju do ciasta, rozgrzaną patelnię posmaruj kawałeczkiem słoninki nabitym na widelec – przed każdym nalaniem ciasta. Nie śmierdzi, nie przypala się – jest ok !!!
Dobrej jakości olej też nie śmierdzi, nawet rzepakowy :). Znam ten patent ze słoniną, ale osobiście nie jadam, a kupić też za bardzo nie mam gdzie.
I po złożeniu jeszcze podpiec? Bo surowe jajco nie przejdzie mi przez gardło…
Można. Albo zamiast surowego żółtka dodać żółtko ugotowane na twardo, starte na tarce o drobnych oczkach lub przeciśnięte przez praskę do czosnku :).
Jeszcze tak nie próbowałam, ale na pewno spróbuję, zwłaszcza, że moje dzieci uwielbiają naleśniki. Nike pomyślałam tylko, że można owoce albo ewentualnie syropy owocowe zmieszać z serem.
Pychotka. Naleśniki z serem. Ja swoim dzieciom ponieważ nie przepadają za serem a uwielbiają owoce pod każdą postacią to mieszam ser s syropem owocowym i polewam na wierzch naleśniki śmietanką.
Zrobię dziś moim urwisom na śniadanko. Nie mam białego sera więc wezmę serek waniliowy. Zostały mi jeszcze truskawki mrożone to zmiksuję z syropem truskawkowym na mus i poleję na wierzch. Zawsze robię sosem buźki, żeby chętniej jadły.
Zrobiłam dziś rodzince te naleśniki czekoladowe i bardzo im smakowały :). Dzięki za przepis. Pozdrawiam.
o tak:)jak tylko uda mi sie kupic twarog w russkim magazinie to wiadomo,ze beda nalesniki:)
Zupa śniadaniowa – 5 przemian
Przepis na zupę śniadaniową wg. książki „FILOZOFIA ZDROWIA” Anny Ciesielskiej
g – do ok. 1,51 wrzqcej wody dodać:
g – szczyptę kurkumy,
sl – 2lyzki kaszy jaglanej,
o – 3 lyzki platkow owsianych,
o – imbiru na końcu lyzeczki,
sn – sól do smaku,
gotować okolo 30 min, a potem dodać:k – łyżeczkę soku z cytryny lub utarte jablko
g – wrzącą wodę, jesli trzeba uzupelnie ilość zupy,
g – 5 orzechow wloskich pokrojonych (dowolnie),
sl – łyżeczka rodzynek (dowolnie),
gotować okolo 10 min, a potem dodać:
sl- maslo i miod do smaku
gotować 1 min
ZUPĘ można przygotować poprzedniego dnia wieczorem Oprócz
wymienionych kasz mozna stosować zamiennie kaszę kukurydzianą
(sl), platki pszenne (k) i j((czmienne (0).
Oznaczenia w tekście:
•k – smak kwaśny
•g – smak gorzki
•sł – smak słodki
•o – smak ostry
•sn – słony
@Hania poprosimy coś więcej o tej zupie 🙂
A u mnie dzisiaj zupa śniadaniowa -5przemian…z jogurtem i cynamonem to już mój wynalazek…pycha, uwielbiamy ją z mężem 🙂
@Szusz, z Biedry jest kilka dobrych rzeczy, ale na pewno nie tych całkiem gotowych ;))). Do kuchni smażyć domowe marsz ;). Po Łazienkach to ja byłam dobrze dotleniona, nic mnie kochana nie bolało :).
może głowa boli przez spacery po łazienkach 😉 ja wczoraj zainspirowana Twoimi przepisami zjadałam naleśniki z serem … gotowe, z biedronki, bleeeeeeee
Kanapki na ciepło 🙂 Już zjadłam.
o takie śniadanie: http://www.youtube.com/watch?v=PUP7U5vTMM0 🙂
Dziękuję serdecznie za rady 🙂 Kiedyś na pewno wypróbuję i napiszę, jak wyszło 🙂
[..YouTube..] Dziękuję serdecznie za rady 🙂 Kiedyś na pewno wypróbuję i napiszę, jak wyszło 🙂
Tiramisu też można byłoby zrobić z żółtkami na twardo, a białek nie dodawać w ogóle – krem będzie wtedy po prostu gęstszy. Albo nie dodawać cukru do mascarpone, tylko z białek i cukru ubić pianę i upiec dwa płaty bezowe. I wtedy robimy tak: biszkopty nasączone kawą, na to mascarpone wymieszane z żółtkami ugotowanymi na twardo, na to beza, potem znów biszkopty, mascarpone i beza. Trochę oszukane, ale potrzeba matką wynalazku :).
[..YouTube..] Tiramisu też można byłoby zrobić z żółtkami na twardo, a białek nie dodawać w ogóle – krem będzie wtedy po prostu gęstszy. Albo nie dodawać cukru do mascarpone, tylko z białek i cukru ubić pianę i upiec dwa płaty bezowe. I wtedy robimy tak: biszkopty nasączone kawą, na to mascarpone wymieszane z żółtkami ugotowanymi na twardo, na to beza, potem znów biszkopty, mascarpone i beza. Trochę oszukane, ale potrzeba matką wynalazku :).
Dziękuję 🙂 I tak smakuje mi ser w naleśnikach i bez żółtka, ale może kiedyś będzie mi się chciało ugotować specjalnie jajko i się przekonać 🙂
Z podobnych względów nie robię też tiramisu, po prostu surowe jajka jakoś mnie przerażają.
Pozdrawiam 🙂
[..YouTube..] Dziękuję 🙂 I tak smakuje mi ser w naleśnikach i bez żółtka, ale może kiedyś będzie mi się chciało ugotować specjalnie jajko i się przekonać 🙂
Z podobnych względów nie robię też tiramisu, po prostu surowe jajka jakoś mnie przerażają.
Pozdrawiam 🙂
hmmm ja to jeszcze zapiekam :p
[..YouTube..] hmmm ja to jeszcze zapiekam :p
Daje piękny kolor, poprawia konsystencję, zmniejsza kwaśność twarogu, nadaje mu trochę inny smak. Jeśli masz obawy przed żółtkiem surowym, możesz spróbować z żółtkiem na twardo i ugnieść je z serem za pomocą widelca.
[..YouTube..] Daje piękny kolor, poprawia konsystencję, zmniejsza kwaśność twarogu, nadaje mu trochę inny smak. Jeśli masz obawy przed żółtkiem surowym, możesz spróbować z żółtkiem na twardo i ugnieść je z serem za pomocą widelca.
Co daje to żółtko? Zawsze mam obawy przed dodaniem go i robię bez. Ale czy ono spełnia jakąś funkcję? 🙂
[..YouTube..] Co daje to żółtko? Zawsze mam obawy przed dodaniem go i robię bez. Ale czy ono spełnia jakąś funkcję? 🙂
Jest tłuszcz dodany do ciasta, a patelnię też natłuszczam, ale co drugi naleśnik. Myślę, że jedni wolą mocno wysmażone, z chrupiącymi brzegami, a inni niskokaloryczne i zdrowsze, więc nie ma co generalizować, które lepsze tylko robić tak jak się lubi :).
[..YouTube..] Jest tłuszcz dodany do ciasta, a patelnię też natłuszczam, ale co drugi naleśnik. Myślę, że jedni wolą mocno wysmażone, z chrupiącymi brzegami, a inni niskokaloryczne i zdrowsze, więc nie ma co generalizować, które lepsze tylko robić tak jak się lubi :).
Kocham naleśniki :))) <3
[..YouTube..] Kocham naleśniki :))) <3
Niestety ale nalesniki smazone bez dodatku oliwy lub innego tluszczu sa nieodpowiednio przyrzadzone .Warto pamietac, ze klasyczne podejscie do gotowania ( w tym przypadku na 100% ) daje na ogol najlepsze rezultaty 🙂 Pozdrawiam.
[..YouTube..] Niestety ale nalesniki smazone bez dodatku oliwy lub innego tluszczu sa nieodpowiednio przyrzadzone .Warto pamietac, ze klasyczne podejscie do gotowania ( w tym przypadku na 100% ) daje na ogol najlepsze rezultaty 🙂 Pozdrawiam.